• $32,3607
  • €34,4602
  • 2438.65
  • 9814.19
19 Mayıs 2023 Cuma

Kemal Bey, PKK/HDP oylarını almayı başardı

Kemal Kılıçdaroğlu'nun 14 Mayıs için geliştirdiği ittifak stratejisi kısmen başarılı oldu. Gelecek, DEVA, Saadet ve DP gibi CHP listelerinden seçime giren partilerin bir faydası olmasa da PKK/HDP oyları Kemal Kılıçdaroğlu'na aktı.

Kandil ve HDP kendilerinden daha çok Kılıçdaroğlu'na çalıştılar. Selahattin Demirtaş kendi partisinden daha çok Kılıçdaroğlu'na oy toplamakla meşgul oldu. Kılıçdaroğlu'nu cumhurbaşkanı yapma pahasına HDP yüzde 4 oranında oy kaybetti, eridi.

Kandil'deki terör baronları, 14 Mayıs'a giderken Öcalan'dan daha çok Kılıçdaroğlu için demeç verdiler. Kandil'deki örgüt liderleri, Kılıçdaroğlu'nu cumhurbaşkanı yapmak için CHP yöneticilerinden daha çok çalıştı.

İttifak ortakları arasında Kılıçdaroğlu'na en sadık olan Kandil ve HDP'ydi. İkinci tur için İYİ Parti CHP'ye sırtını dönerken; DEVA, Gelecek, Saadet, DP "öküz öldü ortaklık bitti" misali kaptıkları milletvekilliklerini alıp kendilerini geri çekerken; Kandil ve HDP ikirciksiz bir şekilde öne atıldı, Kılıçdaroğlu'nu ikinci turda seçtirmek için kollarını sıvadı.

PKK/HDP olağanüstü bir performans göstermesine rağmen Kemal Kılıçdaroğlu'na seçimleri kazandırmayı başaramadı. İkinci turdan da doğrusu umutlu değiller. Kılıçdaroğlu'nun yenilgisi neredeyse kesin.

Ama Kandil için artık bu yoldan dönüş yok. Yanlış hesap, kitap demek de pek açıklayıcı değil. Azıcık siyaseti, toplumu okuyabilen biri Erdoğan'ın kazanacağını öngörebilirdi. Kandil'inki akılsızlık değil, ABD'nin güdümünde proje terör örgütü olmanın getirdiği zorunlu bir sonuç.

Şimdi ABD'nin Suriye'deki askeri varlığı için de çanlar çalmaya başladı. Erdoğan'ın kazanması ABD'nin Suriye'den çekilmesini beraberinde getirecek. Türkiye ile baş başa kalan PKK/YPG'yi bakalım o zaman kim koruyacak?

SABAH GAZETESİ, NEDEN ALMANYA'NIN HEDEFİNDE?

Sabah Gazetesi'nin Frankfurt temsilcileri önceki gün Alman polisi tarafından istihbarat destekli bir operasyonla gözaltına alındı. Soruşturmayı yürüten Alman savcının gerekçesi "kişisel bilgileri tehlikeli olacak şekilde yayma suçu" olarak açıklandı.

Gerekçenin detaylarında FETÖ'cü Cevheri Güven'in şikayeti bulunuyor.

Sabah Gazetesi Haber Koordinatörü Abdurrahman Şimşek'in Almanya'daki FETÖ yapılanmasına ve buradan yürütülen Türkiye karşıtı operasyonlara ilişkin haberlerinin rahatsızlığın asıl sebebi olduğu anlaşılıyor.

Terör örgütlerine tanınan sınırsız basın özgürlüğüyle övünen Avrupa ve özel olarak da Almanya'nın bir Türk gazetesini hedef alması, çalışanlarını (istihbarat destekli bir operasyonla) gözaltına alması, hatta tutuklamaya kalkması üzerinde durulması gereken son derece önemli bir adım ve mesajdır.

Sabah'ın hedef olmasının sebebi, 14 Mayıs seçimleri öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı Almanya merkezli FETÖ operasyon hücrelerinin geliştirdiği ikinci 17-25 Aralık darbesi girişimlerini deşifre etmesi ve gazetenin FETÖ'nün operasyon yuvalarına-inlerine çomak sokmasıyla yakından bağlantılıdır.

Almanya'daki FETÖ hücreleri, 14 Mayıs seçimleri öncesi 17-25 Aralık darbesinin benzerini geliştirerek Erdoğan ve AK Parti'ye karşı büyük bir psikolojik harekat gerçekleştirdiler. Cevheri Güven'in başında olduğu FETÖ'cü ekip, Alman istihbaratının desteğiyle CHP'ye seçim kazandırmak, Erdoğan'a ise seçim kaybettirmek için 17-25 Aralık darbesine benzer operasyonları örgütledi. Sabah Gazetesi, FETÖ'nün Almanya'daki inlerine girerek bu dış destekli operasyonu deşifre ettiği için hedef oldu.

Böylece Sabah gazetesine yönelik bu operasyonla Batı'nın basın özgürlüğünden anladığının terör örgütlerini Türkiye'ye karşı saldırtmak olduğu da ortaya çıkmış oldu.

<p>Anadolu Yayıncılar Federasyonu (AYF) Başkanı Sinan Burhan, Filistin'de bugüne kadar 140 gazetecin

Sultanahmet Meydanı'nda Gazze'de öldürülen gazeteciler anılacak

Antalya'da teleferikte mahsur kalanları kurtarma çalışmaları devam ediyor

İstanbul'da insan trafiği!

Hasankeyf'te bayram tatili yoğunluğu