• $16,3738
  • €17,5782
  • 974.95
  • 2450.84
29 Mart 2021 Pazartesi

Kapıdaki felaketi ıskalarsak…

Dünyayı unutmak kapıdaki felaketi ıskalamak anlamına gelir ki, yaşadığımız en büyük sorun bu olsa gerek. "AK Parti'de şu olmuş, CHP'de bu olmuş" gibi çekişmelerin ne o partiye ne bu partiye yararı var.

Sosyal medyanın en büyük kötülüğü asıl büyük sorunları karanlık bir alana ötelemesi ve ceviz kabuğunu doldurmayan tartışmalarla ülkenin ufkunu sınırlaması veya dar gündemlere hapsetmesi.

Dünya yeni bir kutuplaşmaya doğru gidiyor. ABD, Atlantik ittifakını Hint Pasifik ittifakıyla (ABD, Avustralya, Hindistan, Japonya) genişletip küresel hegemonyasını bir süre daha uzatmaya yönelmiş durumda.

Rusya ve Çin'i sıkıştırmak için yoğun bir hazırlık ve hareketlilik var. İngiltere, büyük oyunda ABD'nin yanında duruyor. Avrupa, bu yeni duruma göre pozisyon almaya zorlanıyor.

Pasifik'te, Kuzey Denizi'nde, Akdeniz, Karadeniz ve İran körfezinde başlayan hareketliliğe bakarsak dünyada neler döndüğünü anlayabiliriz. ABD ve İngiltere'ye karşı Rusya ve Çin ortaklığı, bu güçler arasındaki rekabet giderek dünyayı etkisi altına alan yeni kutuplaşma ve gerilim üretiyor.

Türkiye'nin bu gelişmelerin dışında kalması elbet düşünülemez. Hükümet, dünyanın nereye doğru gittiğinin farkında. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, partisinin büyük kongresinde dile getirdiği "Ne doğuya ne batıya sırtımızı dönme lüksümüz var" sözleri, bu gerçeği ortaya koyuyor.

Ancak ülke gündemi hâlâ bu büyük gelişmelerin gölgesinde, özellikle de sosyal medyanın oluşturduğu basit gündemlerin altında zaman kaybediyor.

Oysa Türkiye, çok büyük bir dönüşümün eşiğinde duruyor. Ya "güçlü Türkiye" eşiği aşılacak, ya küçülecek!

"Dost" bildiğimiz ülkelerin bir günde bize sırtını dönmesi muhtemel; düşman bildiklerimizle de kendimizi bir anda "dost" bulabiliriz.

Büyük felaketler kapımıza dayandığında fark edersek geç kalırız. Sosyal medyada dönen basit sorunlardan kafamızı kaldırdığımızda belki de telafi edemeyeceğimiz büyük dertlerin başımıza sarıldığını göreceğiz. O zaman da çok geç olacak!

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Diş taşlarına karşı doğal çözüm! İşte mucize yöntem

Nesli tükenmek üzere! Komodo ejderinin yumurtadan çıkış anı böyle görüntülendi

Elini sokan yılanla hastaneye koştu