• $32,4116
  • €34,5731
  • 2446.74
  • 9776.49
29 Nisan 2020 Çarşamba

Kabul edelim ki, bunu beklemiyorlardı

Çin’de ortaya çıkan ve bütün dünyaya yayılan Koronavirüs salgınının faturası ağır oldu. Etkileri henüz devam eden salgının yol açtığı can kayıpları bütün dünyayı sarstı. Bu kabus gibi geçen günleri en az hasarla atlatan ülkelerin başında ise Türkiye geliyor. Bir yandan salgınla mücadele ederken, diğer yandan da ihtiyacı olan ülkelerin yardımına koşuyoruz.

Dışişleri Bakanlığı’nın verilerine göre 104 ülke bu dönemde Türkiye’den yardım istedi. Talepte bulunan ülkelerin 57’sine tıbbi malzeme desteği sağlandı. Yardım gönderilen ülkelerin içinde İngiltere, İspanya, İtalya ve son olarak ABD bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin yardımları konusunda önceki gün şu bilgileri verdi: “Dünyanın dört bir yanındaki dost ve kardeş toplumlara umut olduk, mücadele azimlerini kamçıladık. Gelişmiş ülkelerin dahi Türkiye’den destek istedikleri bir dönemde elimizdeki imkanları Balkanlar’dan Afrika’ya kadar geniş bir coğrafyadaki dostlarımıza açmakta tereddüt etmedik. Son olarak ABD’ye maske, yüz koruyucu, siperlik, göz koruyucu, N95 maske, tulum ve dezenfektandan oluşan tıbbi yardım malzemeleri gönderiyoruz.”

Dünyanın değişik yerlerindeki Türk vatandaşlarının ülkeye getirilmesi de takdire şayan bir çalışma oldu. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre tam 60 bin vatandaşımız ülkemize getirildi. Türkiye’de bulunan farklı ülkelerden 20 bin kişinin ise ülkelerine dönmeleri sağlandı. Ambulans uçakla getirilen vatandaş sayısı 76. Ve üstelik bu hizmet karşılığında ücret alınmadı. Ve bunun da dünyada başka bir örneği yok.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Korona günlerinde gerek kendi milletine ve gerekse de dünyadaki dostlarına emsalsiz bir şekilde başarıyla hizmet etmiştir. Can kayıplarımız vardır, ayrıca bu sürecin ağır maliyeti de söz konusudur. Ancak her şey kontrol altındadır ve bu süreç tamamlanmak üzeredir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün “çifte bayram” diyerek beklenen müjdeyi de verdi. Türkiye’de test sayısının bir milyonu bulduğunu belirten Erdoğan, vaka sayısında düşme ve iyileşme sayısındaki artmaya bakarak “tünelin ucundaki ışığın görüldüğünü” açıkladı.

Evet, bu olumlu gidişattan hoşnut olmayan bir muhalefet cephesi gerçeği de karşımızda öylece duruyor. Türkiye’nin, ABD’ye tıbbi malzeme yüklü askeri kargo uçağı göndermesi başta CHP olmak üzere muhalefette şok etkisi yarattı. Kabul edelim ki, bunu beklemiyorlardı. Büyük bir darbe oldu! Üzüldüler, demoralize oldular. Oysa ülkeleri adına gururlanmaları gerekiyor. Belki bu da olur, zamanla...

<p>Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın Filistinli genelkurmay başkanı ve yüksek

İsrail'in yakalayamadığı 'misafir' kod adlı Muhammed Deif kimdir?

Piknikçiler Dicle Nehri kıyısını çöplüğe çevirdi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Nisan 2024)

Filistinliler Gazze'nin kuzeyine dönüyor!