• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
1 Nisan 2022 Cuma

İYİ Parti'de ‘kahvaltı masası' hazırlığı

İYİ Parti'de Meral Akşener dışında çoğu isim vitrin işlevi görmekten öte bir yere sahip değil. Partiyi kuranlar asıl gücü Akşener'in hizmetine verdi, diğer isimler ancak kullanım süreleri dolana kadar bir makamda durabilirler.

Ümit Özdağ, Yavuz Ağıralioğlu, Koray Aydın ve Cihan Paçacı gibi isimler İYİ Parti'nin vermeye çalıştığı "milliyetçi-ülkücü" imaja uygun yüzler oldukları için bir süre vitrinde yer buldular. Ne var ki İYİ Parti'yi kurup Akşener'i başa geçirenlerin izlediği bir yol haritası var; vitrinde kimin ne kadar tutulacağı ya da kimin vitrine çıkacağı bu ajandaya uygun olarak düzenleniyor. Dikkat ederseniz İYİ Parti kurulduğu günden beri işler böyle ilerliyor.

İYİ Parti'deki vitrin isimlerin Akşener tarafından önceki gün Genel İdare Kurulu toplantısında kızağa çekilmesi, 2023 ajandasının bir sonucu. Bugüne kadar bir yerlere getirerek kullandıkları isimleri şimdi tek tek sahne dışına alıyorlar.

Zira İYİ Parti'de seçim ajandası işlemeye başladı. Terör örgütü PKK'nın siyasi uzantısı HDP'yle yakınlaşma ve ittifaka "İYİ" bakmayanların seçim arifesinde etkili pozisyonlarda bulunmasına veya partide söz sahibi olmasına izin vermezler.

Meral Akşener, Yavuz Ağıralioğlu, Cihan Paçacı ve Koray Aydın gibi isimleri vitrinden çekerek partisini bir nevi Demirtaş'ın teklif ettiği "kahvaltı masası"na hazırlıyor, denebilir. Engel çıkaracak, sabote edecek isimleri peşin peşin devre dışı bırakıyorlar.

Yoksa Akşener'in başka türlü "başbakan olacağım" rüyasını görmesi mümkün değil.

Hatırlarsanız, 7 Haziran seçimlerinin ertesinde Kemal Kılıçdaroğlu, HDP'nin dışarıdan destekleyeceği bir hükümette MHP lideri Devlet Bahçeli'ye "başbakanlık" teklif etmişti. Bahçeli "Biz ikbalin değil, istikbalin peşindeyiz" diyerek bu teklifi reddetmişti. İşte Meral Akşener, Bahçeli'nin reddettiği o "başbakanlık" teklifine talip. Bunun için partisini, HDP'yi misafir edeceği "kahvaltı masası"na göre dizayn ediyor.

Adı geçen isimlerin imajları dışında ne kadar 'milliyetçi-ülkücü' oldukları da zaten tartışmalı. FETÖ projesi bir partide milliyetçi pozlar vermenin iler tutar bir tarafı yok. Bu isimler şimdi öyle bir hale getirildiler ki ne geri dönecekleri yüzleri kaldı ne de ileri gidecek başka seçenekleri. Akşener'in eline bakmayı sürdürmekten başka çareleri görünmüyor. Aralarında sahiden 'milliyetçi-ülkücü' damarı olan varsa daha fazla İYİ Parti'de durmaz. Bunu da hep beraber göreceğiz.

<p>Denizli'deki suç örgütü operasyonunda yakalanan 21 şüpheliden 17'si tutuklandı. </p><p>İl Emniyet

Suç örgütüne yönelik operasyon: 17 kişi tutuklandı

İkinci el araba alacaklar dikkat: Bu otomobiller 50 bin TL ile 250 bin TL arası!

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi