• $28,9223
  • €31,3349
  • 1887.74
  • 8087.24
3 Kasım 2023 Cuma

İsrail'in açık, ABD'nin gizli ajandası: Soykırım

İsrail ve ABD'nin (Avrupa da buna dahil) Filistin'e ilişkin politika ve yaklaşımı arasında aslında ciddi bir fark yok. İsrail'in ajandası açık; kısa ve orta vadede Gazze ve Batı Şeria'da soykırım. Uzun vadede bütün Filistin'i kapsayacak bir soykırım programı.

ABD ve Avrupa'nın yaklaşımı İsrail'den küçük nüanslarla ayrılıyor. 75 yıldır süren işgal ve soykırımı destekliyorlar. Bunun arkasındalar.

Fakat soykırımın bir günde, bir anda, birkaç yıl içinde, hızlı şekilde tamamlanmasını riskli buluyorlar; ABD, Filistin'i birkaç yılda yutmanın doğuracağı komplikasyonları düşünerek, tedrici bir soykırım ajandası güdüyor.

Joe Biden'ın Netanyahu ile yaşadığı görüş ayrılığı buradan kaynaklanıyor. Biden, Netanyahu'nun Gazze'yi tümden toplu katliam ve sürgünlerle insansızlaştırma programı yürütmesinin ABD'nin bölgedeki müttefikleriyle ilişkilerine zarar vereceğini ifade ediyor.

Amerikan Yönetimi'ne göre bu gidişat müttefik Arap devletleri ilişkileri zora sokabilir. Daha zamana yayılmış bir soykırım programı, ABD'nin bölge devletleriyle mevcut bağlarına zarar vermeden işletilebilir. Gelişmeler kontrolden çıkarsa ABD'nin bölgede zemin kaybetmesine, Rusya, Çin, Türkiye ve İran'ın ağırlığını artırmasına yol açabilir.

Antony Bilinken'ın önümüzdeki günlerde çıkacağı bölge turu ABD'nin Ortadoğu'da dizginleri yeniden sağlam bir şekilde ele geçirme amacını taşıyor. ABD ve Avrupa'nın örtülü ajandası Filistin'de soykırımdır. ABD'nin yeni çözüm önerilerinin peşine takılmak, Filistin'deki soykırım programının devamından yana olmak anlamına gelir. Bu da bölge devletlerinin ABD ve İsrail'e sonuna kadar teslim olduğunu gösterir.

<p></p><p></p>Merkez üssü Marmara Denizi Gemlik Körfezi olan 5,1 büyüklüğünde deprem anı güvenlik ka

Deprem esnasında istifini bozmadan çayını yudumladı!

Türkiye'nin tek su altı deniz parkı! Yıldızkoy'da mikroplastik tespit edildi

6 Aralık 2023 ŞOK aktüel ürünler kataloğu

Merapi Yanardağı kül püskürttü! Patlamalar nedeniyle 11 dağcı hayatını kaybetti