• $32,2053
  • €35,1156
  • 2500.7
  • 10643.6
10 Nisan 2024 Çarşamba

İran'ın Türkiye'deki vekil güçleri kim?

İran'ın bölge coğrafyasını derinliğine kullanma becerisi takdire şayandır. Suriye'de, Irak'ta, Lübnan'da, Yemen'de, Bahreyn'de İran'a bağlı silahlı-silahsız gruplar varlık gösteriyor ve İran adına etki üretmeye çalışıyor. Tahran, başta birçok ülkede de siyasi operasyonlar geliştirmeye yarayan 5. Kol faaliyetleri yürütüyor.

İstanbul'da hafta sonu gerçekleşen sokak gösterilerinin ardından da İran'ın adı sıkça gündeme geldi. Tanıdık tanımadık birçok siyaset gözlemcisi ve uzman, İstanbul'daki sokak olaylarının arkasında İran'ın propaganda güçlerinin bulunduğunu işaret etti. İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada da söz konusu olaylar için "5. Kol faaliyeti" tespiti yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümeti hedef alan, akıl dışı bir şekilde Türkiye'yi İsrail'le işbirliği yapmakla suçlayan bu militan göstericilerin İran'ın yönlendirmesi altında olup olmadığı bilinmiyor. Fakat yine de konuyla ilgilenen çoğu insanda, İran'ın Türkiye'nin içini karıştırmak istediğine dair harekete geçtiğine dair peşin bir kabul var. İran destekli pek çok sosyal medya hesabının, son olaylarda Erdoğan'ı hedef aldığını da bunlara eklemek gerekiyor.

Akla gelen soru şu: O halde İran'ın Türkiye'deki vekil güçleri kim?

Türkiye'de hangi siyasi, sosyal, sivil yapıları kullanıyorlar? Yoksa henüz o aşamaya gelmiş değiller mi?

Bölge coğrafyasında sızmadığı ülke kalmayan İran'ın Türkiye'yi boş bıraktığını düşünmek elbette saflık olur. İran'ın elinden gelse Türkleri de Husiler gibi çoktan vekil güç yapıvermişti. Üstelik Tahran'ın, Irak ve Suriye'de Türkiye'ye karşı bir duruş ve ittifak içinde olduğu bu kadar gözler önündeyken.

Özetlersek; İran'ın en son isteyebileceği şey Türkiye'nin güçlenmesi, bölgesel bir aktör olması ve küresel bir oyuncu olarak öne çıkması olur. Dolayısıyla İran dış politikasının

İsrail'den daha çok Erdoğan liderliğinde güçlenen Türkiye üzerine kafa patlattığı muhakkaktır. Türkiye'yi istikrarsızlaştırmak için içerideki birçok siyasi grubu, sivil toplum örgütünü, gençlik topluluklarını dolaylı veya direkt destekleyeceğinden de şüphe edilmez. İran'ın en iyi yaptığı şey 5. Kol faaliyeti yürütmektir ki, İstanbul'daki İslamcı-solcu karışık grupların gerçekleştirdiği sokak hareketlerinin arkasında da Tahran'ın parmağının olması şaşırtıcı olmaz.

<p>Televizyonlarda hayatını kaybeden Filistinlilerin  görüntülerine yer verilmiyor. İbranice yayınla

İsrail televizyonları katliamı nasıl anlatıyor?

60 KPSS puanı yetiyor: İlan resmen açıklandı! Onlarca personel alımı yapılacak…

Türk Yıldızları'ndan nefes kesen gösteri!

Soykırımcı İsrail on binlerce Filistinliyi katletti... Ez-Zeytun mahallesi yerle bir oldu!