• $32,2053
  • €35,1156
  • 2500.7
  • 10643.6
22 Nisan 2024 Pazartesi

Irak ziyareti neden önemli?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün Bağdat ve Erbil'e yapacağı ziyaret iki açıdan büyük önem taşıyor.

Birincisi Irak ve Türkiye'nin ekonomik ve jeopolitik gücünü artıracak olan stratejik "Kalkınma Yolu Projesi"nin hız kazanacak olması.

Projenin ilk ayağı olan "Büyük Fav Limanı"nın inşası Irak'ın Basra kentinde sürüyor. 2025'te tamamlanması ön görülen liman Ortadoğu'nun en büyük limanı olacak. Demiryolu ve karayolu bağlantılarıyla Irak'ı dünyaya açacak "Kalkınma Yolu Projesi" Türkiye'nin gücünü cumhuriyet tarihinde hiç olmadığı kadar artıracak.

Türkiye, Irak ve BAE'nin başaktör olduğu projenin paydaşları olarak da Körfez ülkeleri ve Çin öne çıkıyor.

Ayrıntılara boğmadan söylenebilir ki, 2028'de birinci etabı tamamlanacak olan bu dev proje, Türkiye'ye tam anlamıyla lig atlatacak bir niteliğe sahip.

PKK İÇİN YOLUN SONU

Bu ziyaretin diğer ayağı terör örgütü PKK'nın geleceğini belirleyecek nitelikte. Türkiye ve Irak arasında tarihte hiç olmadığı kadar bir yakınlaşma ve işbirliğinin kurulmasına temel olan Kalkınma Yolu Projesi'yle beraber, PKK'nın bölgenin geleceğinde yerinin olamayacağı da iyice şekillenmeye başladı. Bağdat'la girilen yeni ittifak süreci, Türkiye'de neredeyse tamamen temizlenen ve eylem kabiliyeti sıfıra indirilen PKK'nın, Irak'tan da temizlenmesinin habercisi olarak değerlendiriliyor. Türkiye-Irak ittifakı, terör örgütü PKK'nın, varlığını borçlu olduğu Irak egemenliği altındaki topraklarda daha fazla barınamayacağı yeni bir dönemin başlangıcı olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bağdat'tan sonra uğrayacağı diğer durak Erbil olacak. PKK sadece Türkiye'nin değil, Erbil ve Barzani yönetiminin de başına bela. Erbil'i en fazla rahatsız edense ABD'nin, terör örgütü PKK/YPG'ye olan "stratejik" desteği. Amerikan desteği, Suriye ve Irak'ta PKK, YPG ve Süleymaniye merkezli Talabani'nin güçlenmesini öngörüyor, Barzani'nin ise güç kaybetmesini. Barzani yönetimi de bu planın farkında. Bölgede Türkiye'den başka da dayanabilecekleri güç veya devlet yok. Bu nedenle terör örgütüne karşı Türkiye'nin yanında olmaktan başka seçenekleri yok. Amerika'nın Barzani'ye bıraktığı tek yol, PKK'ya boyun eğmesi ki, bu da Barzani iktidarını kökünden sarsar.

Erdoğan'ın Erbil ziyareti, Kandil'e karşı açıktan olmasa da bugüne kadar devam eden işbirliğine yeni bir boyut kazandıracak. Türkiye, Irak ziyaretinin ardından sınırda 30 kilometrelik bir güvenlik kuşağı oluşturacak. PKK'ya karşı Irak'ın kuzeyinde dev bir operasyon sürecine girilecek. Ankara'nın terör örgütü PKK'yı Irak'ın kuzeyinden temizleme kararı, Barzani'yi de rahatlatacak. Erbil'in de bu süreçte Türkiye'ye değişik düzeyde destek olması bekleniyor.

<p>Brexit, Kovid-19 ve Rusya-Ukrayna Savaşı... Sizce bu  gelişmeler Avrupa'nın sonunu mu getiriyor?<

Brexit, Kovid-19 ve Rusya-Ukrayna Savaşı… Sizce bu gelişmeler Avrupa'nın sonunu mu getiriyor?

Şarkıcı Berdan Mardini dünyaya satıyor! Bir kilosu 14 bin euro

Türk bayrağı New York semalarında! Wall Street'te bayrak çekme töreni düzenlendi

Fethiye'de piton yılanı alarmı! Bulunması için fotokapan kuruldu