• $32,4058
  • €34,579
  • 2449.82
  • 9791.45
21 Şubat 2022 Pazartesi

İmamoğlu'ndan “yuvarlak masa”ya adaylık mesajı

Ertuğrul Özkök, bu sıralar İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'yla çok sıkı fıkı. İmamoğlu'nun "aday koçu" gibi davranıyor. İmamoğlu ile en son bir yemekte buluşmuş ve onun cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili görüşlerini yansıtan bir yazı kaleme almış. Aslında Özkök, İmamoğlu'nun "yuvarlak masa"da buluşan altı muhalefet partisine "adaylık mesajları" getirmiş, desek daha doğru olur.

İmamoğlu bu sıralar fazlasıyla telaşlı. Gönderdiği mesajlara bakarsak gardını da iyice indirmiş. "Beni aday yapın, ne derseniz yaparım" modunda.

Ertuğrul Özkök'ün büyük bölümünü "konuşmamak kaydıyla" yaptığı görüşmede anlatması "serbest" olan başlıklar şunlar:

Ekrem İmamoğlu, seçim kararı alınmadan adayın isminin açıklanmamasını istiyor.

İmamoğlu, parlamenter sistem konusunda muhalefet partileriyle kesinlikle aynı görüşte. "Derhal parlamenter sisteme dönülmesinden" yana.

Ama süresi konusunda aceleci olunmaması gerektiğini düşünüyor. "Sadece parlamenter sisteme konsantre olunursa Türkiye'nin acil sorunları ötelenebilirmiş! Bu yüzden İmamoğlu "başkanlık sistemi devam etsin, altı ittifak partisi geçişin alt yapısını oluştursun. Bu süreç paralel ilerlesin!" diye düşünüyor.

"Ekrem İmamoğlu ihtiraslı biridir, oturursa başkanlığı bırakmaz" eleştirileri hatırlatılan İmamoğlu: "Yok ya böyle bir şey olur mu? Koskoca parlamento anlaşmış, kimi aday gösterecekse onun kabul etmesi gerekir."

Evet, anlaşılacağı üzere Ertuğrul Özkök, altı partiyle İmamoğlu arasında "adaylık pazarlığı"nı şimdiden başlatmış durumda. Bu pazarlığa göre İmamoğlu, aday olarak gösterilirse kayıtsız şartsız muhalefet partilerinin emrine girmeye hazır!

Fakat şimdiden elini fazla düşürmüş gibi. Eski havası yok. "İsterlerse aday olurum" olgunluğunu çoktan kaybetmiş. Ertuğrul Özkök üzerinden mesaj gönderdiğine bakılırsa biraz da endişeli.

Elini bu kadar düşüren birinin de aday olması bana çok zor geliyor. Kemal Kılıçdaroğlu akıllıdır; İmamoğlu'nun paniğe kapıldığını görmüştür, muhakkak. Ve bu fırsatı kaçırmaz; İmamoğlu'nun üstünü hızla çizmeye çalışacaktır. Gecikirse İmamoğlu Kılıçdaroğlu'nun üstünü çizer, bunun da farkında.

<p> İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını 191 gündür sürdür

Katil İsrail Gazze'ye saldırmaya devam ediyor

Piknikçiler Dicle Nehri kıyısını çöplüğe çevirdi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Nisan 2024)

Filistinliler Gazze'nin kuzeyine dönüyor!