• $32,5038
  • €34,7826
  • 2499.53
  • 9693.46
26 Şubat 2024 Pazartesi

İmamoğlu rakibini hafife aldı, Kurum üslubunu sertleştirdi

Sokakta kime rastlasanız 'İstanbul ne olacak' diye soruyor? "Ekrem mi Murat Kurum mu kazanacak" diye ekliyor. Ankara da merak ediliyor. 31 Mart Yerel Seçimleri, yine de ağırlıklı olarak İstanbul özelinde bir güç mücadelesine sahne oluyor.

Kamuoyu araştırmaları Murat Kurum ve Ekrem İmamoğlu'nu başa baş oranda oylara sahip gösteriyor. "Yüzde 60'la geliyoruz"cu anket firmaları, bu kez yoğurdu üfleyerek yiyor. Anketlerinde arayı da çok açmayarak yine Ekrem İmamoğlu'nu önde gösteriyorlar.

Fakat, bu kez seçim sonuçları üzerinde tahmin edilmeyen iki etken belirleyici olacak gibi.

Birincisi, mevcut belediye başkanı Ekrem İmamoğlu'nun boş geçen beş yılının İstanbullu üzerindeki olumsuz etkisi. Trafikte, ulaşımda, deprem hazırlıklarında yaşanan problemler İstanbulluların her sabah dışarı çıktığında yüzüne çarpıyor adeta. Bu konularda her gün sorun yaşayan İstanbullu İmamoğlu'na fazlasıyla tepkili.

İstanbullulardaki bu tepkisinin hâlâ ölçülebildiğini düşünmüyorum. Anketler daha çok ittifak oylarının hesaplanması üzerine şekilleniyor. Fakat İstanbullunun beş yıldır biriktirdiği tepki bu seçim sandığında İmamoğlu'na tepki oyları olarak yansıyacak.

İkinci faktör AK Parti ve Cumhur ittifakı aleyhinde. 14-28 Mayıs seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanlığı kabinesinin ekonomiyle ilgili aldığı sıkı tedbirler ve daralma kararları test edilmiş değil. Şimdilik yeterince ölçülemediği için, bu duygu halinin seçim sonuçlarına ne derece tesir edeceği kestirilemiyor.

Fakat Murat Kurum ismi daha çok öne çıktığı için, İstanbullu seçmen ideolojik tercihlere yönelmiyor.

Ayrıca sandığa gitmeyecek olanların sayısı da hayli fazla. Seçim katılımın düşük seviyelerde olacağı güçlü bir ihtimal olarak öne çıkıyor.

Bu arada Murat Kurum'un başta polemiklerden uzak duran yaklaşımının değiştiğini, üslubunu bu sıralar daha da sertleştirerek kavgacı bir boyuta geçtiğini görüyoruz. İmamoğlu'nu doğrudan hedefe koyarak eleştirilerini artırıyor. Murat Kurum'un "staja gel yanımıza" çıkışı ile 'israfı bitirdik' diyen İmamoğlu'nun reklama harcadığı 178 milyonu doğrudan dile getirmesi üslup tonunu sertleştirdiğini gösteriyor. Sirkeci-Kazlıçeşme tren hattının açılışıyla ilgili Kurum ve İmamoğlu arasında yaşanan "davetiye" polemiği bunun son örneği.

İmamoğlu ne sahada ne masada yani sosyal medyada rüzgar estirebildi şu ana kadar. Murat Kurum hem sahada çok göründü hem sosyal medyada. Hem sokakta kendisine yoğun ilgi var hem de medyada. İmamoğlu DEM'in oylarına güveniyor. Bu yüzden rakibini hafife aldı. Bunun 31 Mart'ta faturası biraz ağır olacak kendisine. Bunu görmeye sayılı günler kaldı.

<p>İsrail'in hava saldırısına müdahalesi yaklaşık 1 milyar  dolara mal oldu.</p><p>İran'ın hava araç

İsrail-İran saldırısının maliyeti ne?

Kaçıran pişman oluyor: 50.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri…

Bodrum'da inşaatta toprak kayması! İki işçi, yaralı olarak kurtarıldı

Uşak'ta şiddetli fırtına! Bazı ev ve ahırların çatısı zarar gördü