• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
4 Ağustos 2023 Cuma

İmamoğlu için ‘kaybet kaybet' süreci…

CHP'de parti içi siyaset, toplumsal siyasetin önünde gelir. "CHP bir hizipler partisidir" denmesi boşuna değil. Kırk tane ayrı grup, parti içi iktidar için mücadele eder. Siyasal iktidar için mücadele ise hep ikinci planda kalır.

Bu yüzden genel başkanlar parti içi siyaseti daha iyi bilir. Parti içi iktidarı korumak için ustalaşırlar. Kemal Kılıçdraoğlu'nun da CHP'nin başına geldiği 2010 yılından beri siyaset becerisi bu yönde gelişti. Zira parti içi iktidarı korumayı başardığında 10 seçim, 15 seçim yenilse de bir yere gitmeyeceğini, gönderilemeyeceğini çok iyi biliyor.

Çok büyük iddialarla girdiği 14-28 Mayıs seçim yenilgisinin ardından bile koltuğunu bırakmaya yanaşmaması aslında Kılıçdaroğlu'nun parti içi iktidar gücüne işaret ediyor.

Düşünsenize, bugüne kadar CHP'nin girdiği en iddialı seçimi kaybediyorsunuz. Yaşınız 70'i geçmiş. Tam da emekli olacak yaştasınız. Fakat istifa etmediğiniz gibi yeni bir parti içi mücadeleye tutuşuyorsunuz!

Kılıçdaroğlu'nun rakibi malum Ekrem İmamoğlu. İmamoğlu'nun da arkasında dünya kadar destek var. Seçim sabahı erkenden Kemal Kılıçdaroğlu'na meydan okumaya başladı.

Ne var ki, Kemal Kılıçdaroğlu kimseye pabuç bırakmaya niyetli değil. İmamoğlu'nun seçim sürecinde izlediğimiz neşesinin kaynağı aslında sonuç ne olursa olsun kendisinin her türlü kazançlı çıkacağı hesabına dayanıyordu. Seçimi kazansalar Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacak, başkanlığa bir adım daha yaklaşacaktı. Seçimi kaybetseler Kemal Bey gidecek, yerine kendisi gelecekti.

Fakat bütün hesaplarını Kılıçdaroğlu'nun 'istifası' üzerine kurgulamıştı. Kılıçdaroğlu bırakın istifa etmeyi, yerel seçimlerde de partisinin başında olacağını ilan etmesi İmamoğlu'nun hesaplarını alt üst etti. Kılıçdaroğlu'yla tutuştuğu koltuk kavgasında kendi koltuğundan da olacak noktaya geldi. Şu an İmamoğlu için süreç "kaybet kaybet" evresine ulaştı.

İmamoğlu hem İstanbul'u hem CHP'yi kaybetme riskiyle karşı karşıya. Hangi manevrayla bu açmazdan çıkabilir; işte şu sıralar en çok buna kafa yoruyor.

<p>Şanlıurfa'da silah ve mühimmat kaçakçılarına yönelik operasyonda 5 şüpheli gözaltına alındı. İl J

Şanlıurfa'da silah kaçakçılığı operasyonu: 5 gözaltı

Filistinlilerin kefenleri Beyaz Saray önünde

70 bin TL'den başlıyor: Kaçıran pişman oluyor! İşte adeta kapış kapış giden otomobiller

Tokat'ta bir garaj alev alev yandı! 4 araç kullanılamaz hale geldi