• $13,2417
  • €15,0102
  • 757.833
  • 1857.4
2 Nisan 2018 Pazartesi

İkinci Sykes-Picot’ya izin yok

İç savaşın yedinci yılında ABD öncülüğündeki koalisyon devletlerinin Suriye’de bulunma maksatları iyiden iyiye açığa çıktı. Hedeflerinin bu coğrafyayı kanlı oyunlarla yeniden dizayn etmek olduğundan artık kimsenin şüphesi bulunmuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da dün ABD ve Fransa’yı eleştirdiği konuşmasında “Türkiye’nin yeni bir Sykes-Picot’ya izin vermeyeceğini” ilan etti.

Suriye’de uzun süredir asıl çekişme koalisyon devletleri ile Türkiye arasında yaşanıyor. 15 Temmuz’dan sonra Fırat Kalkanı Harekatı ile Suriye’ye fiili olarak müdahil olan Ankara, Zeytin Dalı Operasyonu’yla da bu müdahillik durumunu genişletti. ABD, sahada ne Esed rejimiyle ne de Rusya ve İran’la problem yaşıyor; Washington’ın bölgede asıl çekiştiği güç Türkiye’den başkası değil.

Pentagon, tam da bu yüzden Türkiye’nin hedefinde olan Münbiç’e asker takviye etmeye başladı. Anadolu Ajansı’nın dün geçtiği habere göre ABD, Münbiç’in batısında yer alan Fırat Kalkanı Harekatı bölgesi ile PKK/YPG arasındaki cephe hattını oluşturan kritik bölgeye 300 asker, zırhlı araç ve iş makinesi gönderdi. Münbiç’e hendekleri anlaşılan bundan sonra ABD askerleri bizzat kazacak.

Ankara, Fırat Kalkanı’yla DEAŞ’ın, Zeytin Dalı’yla PKK/PYD’nin üstesinden gelmeyi başarınca ABD bizzat sahaya inmek zorunda kaldı. Vekalet savaşı veren terör örgütleri Türkiye ile baş edemeyince ABD kendi askerini sahaya sürdü. Bu askeri manevralarla Türkiye’ye “kararlılık” mesajı veriyorlar. Yani Münbiç’i Türkiye’ye öyle kolay kolay bırakmayacağız, diyorlar.

Ne var ki Türkiye, Afrin’de olduğu gibi Münbiç konusunda da geri adım atmaya pek niyetli değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin geçen ay görevden alınan Dışişleri Bakanı’nın Türkiye’ye Münbiç’in güneyini teklif ettiğini açıkladı. Tillerson “Münbiç’in güneyi sizin, kuzeyi bizim kontrolümüzde olsun” demiş. Fakat Ankara’nın yanıtı “Münbiç’i gerçek sahiplerine teslim etmeliyiz” şeklinde olmuş.

Bu da gösteriyor ki, ABD’nin Türkiye’yi Münbiç’ten uzak tutması hayli zor olacak. Hem zaten Türkiye’nin bölgede yeni bir “Sykes-Picot” anlamına gelecek bölüşüm planlarına geçit verme lüksü de yok. Bu nedenle Suriye’de önümüzdeki dönemde ABD ile Türkiye arasındaki çekişmesinin giderek artacağını söyleyebiliriz.

Ankara’yı Münbiç’in güneyine razı edip Fırat’ın doğusundan uzak tutmak yeni bir Sykes-Picot’ya kapı aralamak olur ki, Türkiye bu dayatmayı 15 Temmuz’da zaten yerle bir etti. Ankara’nın Fırat Kalkanı Harekatı ve Zeytin Dalı Operasyonu ile Suriye’ye müdahil olma hamlesi bu anlama geliyor. ABD için kötü haber şu ki; Afrin Ankara’nın son durağı değil, Suriye’deki operasyonlar bundan sonra da devam edecek. Devletin en üst güvenlik kurulunun Münbiç ve Fırat’ın doğusuna yönelik verdiği mesaj da bu yönde.

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı