• $32,8608
  • €35,2985
  • 2486.59
  • 10739.9
15 Mart 2023 Çarşamba

HDP'nin ‘tutum belgesi' ya da yeni Sevr'e açılan kapı

Altılı masanın ortak cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu destek istemek için bugün yarın HDP'nin kapısını çalacak. Görüşmeler HDP'nin açıkladığı 11 maddelik "tutum belgesi" üzerinden yürüyecek.

Peki HDP'nin tutum belgesinde neler var?

Birinci madde "demokrasi" başlığı altında "yerel yönetimlere yetki ve kaynak devrini" içeriyor. Kulağa gayet hoş geliyor. Mevcut yönetim yetkisini yetersiz bulan HDP, bir tür "özerk" yönetim talep ediyor.

Ayrıca bölgedeki ekonomik kaynakların, yer altı ve yer üstü zenginliklerinin de yönettikleri belediyelere aktarılmasını talep ediyor.

İkinci madde tüm terör davalarının sonuçlarıyla birlikte ortadan kaldırılması biçiminde. KCK davalarından sanık ve mahkumların affedilmesini talep ediyorlar.

Üçüncü maddede kayyım uygulamasının kaldırılmasını ve tüm hakların iadesini istiyorlar. Bu da PKK belediyeciliğine yeşil ışık yakılması anlamına geliyor.

Dördüncü madde "Kürt sorunu" başlığını taşıyor. Devletin dağda terör örgütü PKK, Meclis'te ise HDP'yle masaya oturmasını istiyorlar.

Beşinci madde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Suriye ve Irak'ın kuzeyinden çekilmesini, terörle mücadele operasyonlarını durdurmasını içeriyor. Suriye'nin kuzeyindeki "PKK devleti" projesine müdahale edilmemesini şart olarak öne sürüyorlar.

Altıncı ve yedinci maddelerde İstanbul Sözleşmesi'nin geri getirilmesi ile ekonomide adalet sağlanması gibi talepler var.

Sekizinci madde Kanun Hükmünde Kararnamelerle kamu kuruluşlarından atılan FETÖ ve PKK'lıların geri dönmesi isteği yer alıyor.

Dokuzuncu maddede küreselcilerin iklim krizi programlarına atıfta bulunuluyor, onuncu maddede ise gençlerin "tercihlerine" saygı duyulmasından bahsediliyor. Neyi kast ettikleri de pek anlaşılmıyor.

Ve on birinci madde final özelliğinde. "Demokratik anayasa" başlığı altındaki bu maddede etnik ve dini kimliklere göre Türkiye'nin ayrıştırılması ve bunun anayasal güvenceye bağlanması talebi bulunuyor.

Özetlersek, altılı masanın ortak cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kapısını çalacağı HDP'nin destek şartları bu 11 maddelik tutum belgesine dayanıyor. Türkiye'yi siyasi ve toplumsal olarak ayrıştıracak bu belge yeni bir Sevr'e kapı aralayacak nitelikte. Maalesef "demokrasi" ve "özgürlük" gibi cafcaflı sözlerle gürültüye getirmeye çalıştıkları, gözlerden kaçırmak istedikleri gerçek bu!

<p>Olay, Battalgazi ilçesi Başharık Mahallesi'nde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, Toprak sok

Havalandırma boşluğuna düşen kuş kurtarıldı

Dünya mirası Nemrut bayramda ziyaretçi akınına uğradı

Etiyopya'da müzedeki dev kaplumbağa görenleri şaşırtıyor!

Dünya bizimkileri konuşuyor! ''Türkler mücevherine güvendi''