• $8,3672
  • €10,234
  • 502.297
  • 1459.57
11 Haziran 2021 Cuma

HDP: Sağı Kandil, solu Pensilvanya

HDP'yi tek merkezden yönlendirilen bir yapı olarak görmek zor. Bütün proje örgütler gibi HDP'yi yönlendiren güçler de birden fazla.

Bir yanda Kandil ve İmralı var. Partiyi bölücü, ayrılıkçı, etnik bir siyasi temel üzerinde tutmaya gayret ediyorlar.

"Neden daha demokratik bir maske takmıyorlar" sorusu burada akla gelebilir? Nihayetinde PKK ve HDP gibi örgütleri Anadolu'da güç kazanıp Türkiye'yi bölmesi için tasarladılar. "Ayrılıkçılık" varlığının ayrılmaz bir niteliği olmak zorunda. "demokratlık", "solculuk", "liberalizm" işin kılıfı sadece.

"Demokratik özerklik" lafları sadece bir geçiş aldatmacası olarak "ara durak" özelliği taşır. Irak'taki "Bölgesel Hükümet" yapısının da daha yakın zaman önce ilk fırsatta nasıl "bağımsızlık referandumu"na gittiği unutulmamalı.

Yüz yıl önce de Sevr'de Fırat'ın doğusu için önce özerk bir Kürt devleti öngörülmüş, ardından da bu yapıya dönemin "Milletler Cemiyeti"ne başvurarak "plebisit" talep etme hakkı tanınmıştı.

Hedef, amaç o günden bu yana değişmiş değil.

Tabii, tek başına etnik temelli bir stratejiyle PKK ve HDP'nin başarılı olamayacağının da farkındalar. PKK ve HDP'nin yanına "liberal-sol" yapıları da eklemleyerek siyasi zeminde genişlemesi amaçlandı ve bu taktikte de kısmen başarılı olundu.

Bu yüzden "HDP'nin solu"na da Pensilvanya güdümlü "yeni sol" verildi. "Yeni sol", Pensilvanya'nın CHP'de gerçekleştirdiği kaset darbesi sonrası Kemal Kılıçdaroğlu'yla birlikte gündeme taşıdığı bir maske. Ne kadar Pensilvanya güdümlü aktör varsa CHP'ye doluştu, CHP'nin geleneksel çizgisi değiştirildi. CHP'nin devletçi, milliyetçi, halkçı niteliğini "yeni sol" ile aşmayı denediler. Bunda da sonuç aldılar.

İşte Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu "yeni solu" HDP'ye payanda işlevi görmesi tedavüle sokuldu. Cumhuriyetin sözde "kurucu" partisi olan CHP, Kemal Kılıçdaroğlu döneminde "ayrılıkçı" PKK ve HDP ile ittifak noktasına başka türlü gelebilir miydi?

Elbette bu kadarla da sınırlı değil; Pensilvanya, CHP taşeronluğunda siyasetçileri, aydınları ve medyayı kullanarak, liberal-sol söylemle toplumun bir kesimini HDP'ye yaklaştırdı. Pensilvanya'nın kontrol ettiği solcu gruplar da HDP katarının arkasına bağlandı.

Bugün HDP'nin arkasında ikili bir yönetim merkezi bulunuyor. HDP'nin sağı Kandil ve İmralı, solu Pensilvanya ve CHP. Hikayenin özü bu!

<p>Bu kişilerin kendi sorumlulukları  başkalarınınkilerden sonra gelir. Kendileri ile ilgili kararla

Bağımlı kişilik bozukluğunu nasıl tanırsın?

3 günlüğüne geldikleri Türkiye'den 1,5 yıldır ayrılamadılar

Kanal İstanbul'da temelin atılacağı nokta

Ağrı'da gönüllü öğretmenler arama ve kurtarma tatbikatı yaptı