• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
29 Eylül 2021 Çarşamba

HDP bildirisinde özerklik, YPG'ye devlet, FETÖ ve PKK'ya genel af var

HDP'nin "tutum belgesi" adıyla açıkladığı seçim deklarasyonunda 11 maddelik ittifak talepleri sıralandı.

HDP'yi az çok takip edenlerin yabancısı olmadığı bu talepler ayrılıkçı bir muhtevaya sahip.

Bildirinin ilk maddesi "Güçlü demokrasi" başlığını taşıyor. Demokrasiyle uzaktan yakından bir alakaları yok aslında. Neyse, bu maddede kibarca "özerklik" talep ediyorlar. "Türkiye'de demokrasi yerele doğru genişlesin; yerele yetki ve kaynak devri yapılsın" diyorlar. Daha ilk maddede bölünmeye kapı aralıyorlar. O kapıyı umuyorlar ki CHP ve İYİ Parti açsın; sonrasını ittirerek getirecekler. Irak'taki gibi ülkeyi "merkezi" ve "bölge" hükümetleri biçiminde iki ayrı yönetime sokacaklar. Bunun ayrı parlamentosu, bayrağı, hükümeti, silahlı gücü gelecek peşi sıra. Yani anlayacağınız akılları sıra "yerel demokrasi", "yetki ve kaynak devri" gibi kavram ve söylemlerle kimseyi korkutmadan ürkütmeden sonunda ülkeyi nazikçe bölecekler.

Bildirinin ikinci maddesinde ise "bağımsız ve tarafsız yargı"nın önemine atıfta bulunuyorlar. PKK ve FETÖ'ye genel af istiyorlar. Darbecileri, teröristleri içeri atan Yargı'yı "adil" bulmuyorlar tabii. 6-7 Ekim provokasyonunu hatırlayın; hendek terörü dönemini. "Demokrasi" ve "adil yargılama" gibi kavramları dile getirmeye hakları bile yok aslında. Evet, bu istekleri de CHP ve İYİ Parti'nin darbecileri dışarı salıverme beyanlarıyla ortaklaşıyor. Birlikte yol alırlar artık.

Teröre destek veren belediyelerin yönetimine atanan "Kayyım"lardan da şikayetçiler. Ve bir an önce bu tarz müdahalelerden kurtulmak istiyorlar. Belediyelerin Kandil'in yönetimine geçmesi için bu da gerekli ve şart!

Söz konusu bildiride yer alan diğer bir talep de yeni anayasa. "Kürt sorununa anayasal çözüm" bekliyorlar. Peki nedir bu? Etnik bir anayasa! "Ülkenin bir kısmı Kürtlerindir" diye anayasaya açık açık yazılsın istiyorlar. Burada da "eşitlik" adı altında kibar kibar bölüyorlar ülkeyi. CHP'li yöneticilerin kullandığı dil de farklı değil. Çoktan kendi aralarında ortaklaşmışlar bu konuda da.

Dış politikada da askerimizin Suriye'den çekilmesi talepleri var. "YPG/PKK devlet kursun rahat rahat"!

Bir de "muhataplık " konusu var. Ülkeyi bölerken devlet kimi muhatap alacak? Bildiride bu konunun nasıl geçeceği de merak konusuydu. Formülleri şu: Devlet Kandil, İmralı ve HDP'yi ayrı ayrı muhatap kabul edip müzakere yürütecek; ülkenin nasıl, ne kadar ve neresinden bölüneceği müzakerelerle netleşecek! Tabii bunu da Meclis onaylayacak, anayasaya geçirerek kalıcılaştıracak!

Kimse "barış", "demokrasi" ve "özgürlük" gibi asil kavramlarla gerçeklerin üstünü örtmeye kalkmasın; HDP bildirisinde adım adım Türkiye'nin bölünmesi var. Özerklik, yetki ve kaynak devri var; İmralı, Kandil ve FETÖ'ye af var. Türkiye'nin Kuzey Suriye'den çekilip PKK devletine alan açılması var. Anlayacağınız Türkiye ile ilgili hiçbir iyi bir hedefe, amaca sahip değiller. Umarım bu gerçeği görmekte, anlamakta geç kalınmaz.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi