• $28,9142
  • €31,2565
  • 1877.62
  • 8057.42
11 Ekim 2023 Çarşamba

Hamas'ın baskın tatbikatını İsrail de izlemiş

MOSSAD'ın ününü duymayan yok. Anlatılan hikayelerle adeta "efsane" bir istihbarat teşkilatına dönüştü. Fakat bu itibarını birkaç gün önce Hamas'ın gerçekleştirdiği ani baskınla yitirdiği söylenebilir.

MOSSAD'ın, 700'den fazla asker-sivil kişinin ölümüyle sonuçlanan Hamas baskınını nasıl olup da önceden haber alamadığı konusu uluslararası medyanın ilgisini çekmeye devam ediyor.

Reuters, önceki gün servis ettiği Samia Nakhoul ve Jonathan Saul imzalı "Yıkıcı bir saldırı planlayan Hamas, İsrail'i nasıl kandırdı" başlıklı haberinde bu konuyu irdeliyor.

Haberde aylara, yıllara yayılan bir saldırı hazırlığından bahsediliyor. En ilginç kısım ise bir kaynağın "Hamas'ın Gazze'de sahte bir İsrail yerleşim yeri inşa ettiğini, burada askeri çıkarma tatbikatı yaptığını ve oraya saldırmak için eğitim aldığını, hatta manevraların videolarını bile çektiklerini" söylemesi.

Haberde İsrail'in de bu olup biteni gördüğünü fakat Hamas'ın bir çatışmaya girmeye istekli olmadığına ikna oldukları vurgulanmış.

Middle East Eye'a konuşan İsrailli bir albayın söyledikleri de son derece çarpıcı. Albay, İsrail'in aslında Hamas ve ona bağlı grupların saldırı hazırlığı yaptığına dair bilgiye sahip olduğunu belirtiyor.

Ancak şunları ekliyor: "Bu bilgi yanlış değerlendirildi. Özellikle terörle mücadele istihbarat birimleri bu saldırıda kullanılan tüm bu silahların farklı saldırılarda ayrı ayrı devreye alınacağını düşünüyordu."

"Kamikaze İHA'larının ve motorlu paraşütlerinin, füzelerinin ve mini İHA'larının tek bir topyekun saldırı için kullanılacağı değerlendirmesini yapamadılar. Buna zayıflık demekten hoşlanmasam da istihbarat çok büyük bir hata yaptı."

Son olarak, AFP'nin konuyla ilgili haberi de önemli. AFP'nin haberine göre Mısır istihbaratı "Gazze'den gelebilecek büyük bir saldırı planı" hakkında İsrail'i uyardı. Ancak bu bilgi, Netanyahu tarafından jet hızıyla yalanlandı.

Sonuç: Hamas'ın İsrail'i şoke eden saldırısının sonuçları büyüdükçe MOSSAD masaya yatırılmaya devam edecek. İsrail'in, Hamas saldırısını Ortadoğu'da daha büyük planlarını gerçekleştirmek için sessizce beklediği spekülasyonu sürecek.

<p>Olay, Üniversite Mahallesi'nde meydana geldi. İsmi öğrenilemeyen sürücü idaresindeki 78 AAN 796 p

Kontrolden çıkan otomobil dubaları kırdı...Kaza anı kamerada

İşgalci İsrail Batı Şeria'da ablukaya devam ediyor... Cenin Mülteci Kampı'na baskın

300 bin TL ile 350 bin TL arası! İşte adeta teklif yağan ikinci el otomobil modelleri…

Anadolu kökenli 41 eser Türkiye'ye dönüyor... Yurtdışına yasadışı yollarla kaçırılmışlardı