• $8,8689
  • €10,474
  • 499.049
  • 1384.68
13 Ağustos 2021 Cuma

Galeyana gelenlerin yağmacı olması tesadüf mü?

Ankara Altındağ'da Suriyeli sığınmacıların evlerine ve işyerlerine yönelik toplu saldırının ardından gözaltına alınanların kimliği, bu olayların toplumsal çatışma üretmeye yönelik planlı bir girişim olduğunu gözler önüne seriyor.

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada olaylar sosyal medyada gerçekçi olmayan, provokatif paylaşımlar üzerine başladı. Olaylara karıştıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 76 kişiden 38'inin yağma, kasten yaralama, hırsızlık, uyuşturucu madde bulundurma/ticareti yapma gibi suçlardan kaydı bulunmakta.

Bu da gösteriyor ki, Altındağ'da Suriyelilerin evlerini gece yarısı basıp kadın çocuk demeden taşlayıp linç etmeye kalkanlar galeyana gelen bir kitleden farklı özellikler gösteriyor. Daha çok, kitleleri galeyana getirmek için seçilen yönlendirilen bir grup oldukları anlaşılıyor. Olaya katılanların bu kısmı zaten yağmaya, talana, hırsızlığa teşne; vurup kırmaya, adam kesmeye, öldürmeye son derece yatkın özellikte.

Altındağ'da yaşanan olaylar galeyana gelen halkın tepkisi değildir. Halkımız ırkçı değil, yağmacı değil. Hiçbir vatandaşımız şu ya da bu sorunu gerekçe yapıp kadın çocuk demeden toplu şiddet olaylarına karışmaz. Eğer soruşturma doğru yürütülürse, bu yağmacı grupların arkasında yer alan ve bu grupları yönlendiren kişilere çabucak ulaşılır.

Ülkedeki siyasi muhalefetin toplumsal çatışmayı körüklemek için elinden gelen her şeyi yaptığı açık açık görünüyor. Bu işleri gizli saklı da yürütmüyorlar; ana muhalefet partisi CHP'nin genel başkanı Kılıçdaroğlu, kendi sosyal medya hesabından rahatça yabancı düşmanlığını kışkırtabiliyor; İYİ Parti yöneticileri, milletvekilleri kendi sosyal medya hesaplarından her gün ayrı bir yalanı servis edebiliyorlar.

2023'e kadar böyle devam edecekler. Hiçbir ahlaki sınır tanımayacaklar. Türkiye'yi seçim öncesi büyük kaosa sürüklemek için her türlü provokasyonu yapacaklar. İktidarın, bütün bakan ve vekilleriyle beraber, var gücüyle bu süreci göğüsleyecek hazırlıkların içinde olması gerekiyor. Karşıda sadece muhalefet partileri yok; muhalefetin arkasında Amerikan derin devleti var. Akıl hocaları onlar. Yol haritalarını onlar oluşturuyor. Taktikleri onlar veriyor. 2023'te Erdoğan'ı devirebilmek için her yolu deneyecekler.

İktidar, bu gerçekten hareketle işleri ele almalı. Kabine üyeleri ayrı telden çalarsa, milletvekilleri başını kuma gömerek "bana ne efendim" derse işler sarpa sarar. Bu provokasyon dalgasını ancak ve ancak millet durdurabilir. İktidar partisi, ittifak ortağıyla beraber, tüm teşkilat yapılarıyla birlikte milletin içinde olmalı. Millet, Türkiye'nin huzurunu bozacak, bekasını tehlikeye atacak hiçbir siyasi girişime, provokasyona, darbeye geçit vermez. O halde 2023'e kadar milletle nefes alınıp milletle nefes verilmeli. Gerisi kolay.

<p class='MsoNormal'>Gülenay Kalkan, geçen sezon FOX dizisi Yasak Elma'da Feride  karakteriyle izley

'Yasak Elma'dan neden ayrıldığını Akşam'a açıkladı

Biber kurutma mesaisi köyü adeta kırmızıya boyuyor

Sahili kaplayan su sümbülleri temizleniyor

Tescilli kayısı çekirdeğinden kurabiyeler damakları tatlandırıyor