• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
3 Temmuz 2023 Pazartesi

Fransa'nın ezilenleri Türkiye'nin faşistleri

Fransa'da polisin 17 yaşındaki Cezayirli bir genci öldürmesiyle başlayan sokak olayları durdurulamıyor. Paris'in ünlü cadde ve sokaklarında ateşler yükseliyor.

Sarı yeleklilerin bitmek bilmeyen sokak eylemlerinden sonra bu kez sahneye Fransa'nın 'öteki'leri çıktı. Irkçı şiddete maruz kalan, ikinci-üçüncü sınıf vatandaş muamelesi gören, banliyölere itilmiş, gelir zincirinin en altındaki bu çoğunluk, yıllardır biriktirdiği öfke ve şiddeti muktedirlerin üzerine boca etmenin keyfini çıkarıyor. Sokak olaylarının dinmek bilmeyen hali aslında ırkçı şiddete maruz kalanların birikmiş öfke ve nefret düzeyini de ele veriyor.

Fransa'daki olayları Türkiye'ye örnek gösteren muhalefet çevrelerinin, bu ülkeye sığınanları, göçmenleri yeniden "tehdit" olarak işaret etmesi ayrı bir zihin çarpıklığı ve garabet.

Sokak olayları şüphesiz dünyanın her yerinde, ülkesinde veya şehrinde olabilir. Türkiye'de de bu olası ve mümkün. Fakat Türkiye'de olası bir sokak hareketine katılacak olanların bu ülkeye sığınan mülteciler veya göçmenler olmayacağı kesin. Sokağa çıkma ihtimali olan kesim, bu ülkeye sığınanları linç etmek isteyen ırkçı ve yabancı düşmanı, muhalefette siyasi temsilini bulan kesimler olabilir ancak.

Dikkat edilirse Türkiye'deki muhalefet, Batı'daki yabancı düşmanı, seçkinci, İslam düşmanı siyasi akımların bire bir klonlanmış hali gibi durmakta.

Daha düne kadar seçimlerde körükledikleri göçmen nefretiyle siyasi güç elde etmeye çalışıyorlardı. Muhalefet liderleri, seçim meydanlarında açıkladıkları "tehcir" planlarıyla vatandaştan oy toplamanın peşindeydi.

"Türkiye Fransa olur mu?" sorusunu, bu gerçekleri göz önüne getirmeden cevaplayamayız. Türkiye'de hükümet ve devlet, sığınmacılara kucak açtığı için, onları ötekileştirmediği için, banliyölere hapsetmediği ve dışlamadığı için, çalışma hayatının içine dahil ettiği için suçlanıp eleştirilmekte ve hedef gösterilmekte. Bu nedenle patlayacak bir isyanda sokağa göçmenler değil, çıksa çıksa ırkçılar, yabancı düşmanları ve nefret kumkumasına dönen Beyaz Türkler çıkabilir. Bu kesimlerin de rahatlarını bozmaya pek kalkacaklarını sanmıyorum. Zira şu sıralar Yunan adalarında tatillerinin keyfini çıkarmakta, uzolarını yudumlamaktalar. Kendi yerlerine sokağa sürecekleri solcular da yok değil. Gezi'deki gibi, bunlara dışarıdan desteği esirgemeyecekleri kesin!

<p>Şanlıurfa'da silah ve mühimmat kaçakçılarına yönelik operasyonda 5 şüpheli gözaltına alındı. İl J

Şanlıurfa'da silah kaçakçılığı operasyonu: 5 gözaltı

Filistinlilerin kefenleri Beyaz Saray önünde

70 bin TL'den başlıyor: Kaçıran pişman oluyor! İşte adeta kapış kapış giden otomobiller

Tokat'ta bir garaj alev alev yandı! 4 araç kullanılamaz hale geldi