• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
18 Ekim 2023 Çarşamba

Filistin, bu kanlı soykırım sarmalından nasıl kurtulacak?

İsrail, Filistin'de yeryüzünün gördüğü görebileceği en büyük katliamlardan birini gerçekleştirirken ABD Dışişleri Bakanı Antony Bilenken, bölge devletleriyle "ateşkes", "barış" ve "çözüm" için temaslarda bulunuyor.

ABD, Türkiye hariç bütün ülke liderleriyle yoğun temas içinde.

Peki, İsrail'in Gazze'de büyük bir katliam ve soykırıma girişmesine açık çek veren ABD'nin Filistin'de "barış" tesis etmesi mümkün mü?

İslam ülkelerinin en büyük sorunu, Filistin'in yok edilmesinin mimarı olan ABD ve İngiltere'nin peşinde, "barış" ve "çözüm" temaslarının bir parçası olmaları.

ABD'nin tesis edeceği ateşkesin, barışın, çözümün gerçek anlamıyla bir "çözüm" olması mümkün değil.

ABD'nin şu ana kadar öncülük ettiği bütün barış süreçlerinin (Ortadoğu barış planı) devam ettiği arada Filistin soykırımı büyük yol aldı. İsrail için "barış" Filistin'de soykırımın tamamlanmasından ibarettir, ABD ve Batı ittifakının "barış" planlarının İsrail'e bu zamanı kazandırmaktan öteye geçemediğini yakın tarih bize net bir şekilde gösteriyor.

Filistin'de barışa İslam ülkelerinin ortak bir örgütü öncülük etmediği sürece herhangi bir netice elde etmenin mümkün olmadığını net olarak belirtebiliriz.

ABD'nin peşine takılıp "barış", "çözüm" üretmeye çalışmak bölge ülkeleri için günü kurtarma faaliyetidir, fazlası değil.

Türkiye, 7 Ekim'den sonra yürüttüğü dış temaslarla ilk kez Filistin sorununu bu kanlı sarmalın (soykırım) dışına çıkarmaya yöneldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Bağımsız ve coğrafi bütünlüğü haiz, başkenti Kudüs olan bir Filistin devletinin hayata geçirilmesi artık ertelenemez bir ihtiyaçtır" sözü, Türk dış politikasındaki yeni süreçteki istikametini işaret ediyor.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın "(İsrail-Filistin) uzun yıllardır hegemonik güçlerin, medya gücüyle problemin gerçek tabiatını unutturduklarını görmekteyiz, artık buna bir son verme zamanı geldi.

"Birisinin toprağını işgal ediyorsunuz, evine el koyuyorsunuz, sonra bir başkasını getirip oraya koyuyorsunuz, buna da 'yerleşimci' diyorsunuz. Bunun adı hırsızlıktır."

Problemin gerçek tabiatı İsrail'in giriştiği işgal ve soykırımdır. Bu gidişata son vermenin yolu ABD'nin kuyruğuna takılmaya son vermekten geçiyor. İslam ülkeleri, meseleye yaklaşımlarında bağımsız Filistin devletinin ertelenemez bir ihtiyaç olduğunu ve bunun dışında başka hiçbir şeyin konuşulamayacağını net bir şekilde masaya koyamazlarsa ABD-İngiltere ve İsrail üçlüsünün Filistin'i yok etme politikasını durduramazlar.

7 Ekim sonrası başlayan süreç Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın ifade ettiği gibi büyük bir savaşa da tarihi bir barışa da dönüşebilir. En azından Türkiye, bu tarihi barışın kapılarını zorluyor.

<p>Avrupa'nın en göden kış turizmi destinasyonu olan Palandöken Kayak Merkezi 2023-2024 kayak sezonu

Palandöken'de kış sezonu büyük bir coşkuyla açıldı

BİM 12 Aralık 2023 aktüel ürünler kataloğu

Gazze güneş batmadan karanlığa gömülüyor... İşgalci İsrail'in durmayan vahşeti

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı