• $8,8894
  • €10,3891
  • 495.155
  • 1381.22
12 Temmuz 2021 Pazartesi

Diyarbakır ziyareti muhalefeti panikletti

CHP bir dönem FETÖ'ye umut bağladı. Kemal Kılıçdaroğlu, 17-25 Aralık Yargı darbesi girişiminde montajlı tapelere sarılarak iktidara gelme hayali kuruyordu.

15 Temmuz'da ayağında terliklerle darbeyi canlı yayında izlerken Erdoğan döneminin kapandığını, yeni dönemde CHP'nin önünün açılacağını sanıyordu.

Büyük bir şok yaşadılar. Erdoğan darbeye direndi ve millet sokağa inerek darbecileri tepeledi.

Kendilerine zor geldiler. Çok geçmeden FETÖ'nün yerine PKK'yı ikame ettiler.

HDP'nin de desteğiyle üç-beş belediye alınca da tümden Kandil'in güdümüne girdiler.

"Dostları" HDP'yle iktidara gelme planları yapmaya başladılar.

Kemal Bey, kendisini bu hayale öylesine kaptırmış durumda ki, iktidara gelmeden sarhoşluğunu yaşamaya başladı. Bu sıralar asıyor, kesiyor, tehditler savuruyordu.

Fakat bu rüyadan uyanmasına yol açan bir gelişme yaşandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Diyarbakır'ı ziyaret etti ve burada büyük bir coşkuyla karşılandı. Bu durum CHP ve diğer muhalefet partilerinin gerçeğin duvarına toslamasına yol açtı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır'da büyük bir sevgi gösterisiyle karşılandı. Büyük coşku vardı. Diyarbakırlıların Erdoğan'a olan teveccühü ilk kez bu kadar göze çarpıyordu. Bu tablo, Erdoğan'ın Güneydoğu'da gücünü koruduğu gibi artırdığını da gösterdi.

Erdoğan'ın Diyarbakır çıkarması bütün muhalefet partilerini panikletti. Muhalefet, Diyarbakır'ın HDP'nin kalesi olmaktan çoktan çıktığını görme imkanı buldu. O güvenip umut bağladıkları HDP, tabela partisine dönüşme yolunda hızla ilerliyor aslında.

Muhalefet, Kürtlerin gerçek duygusunu şimdiye kadar hiç anlamadı. Kürtler, devletin PKK'yı tavizsiz bir şekilde ezmesini, bitirmesini, yok etmesini ve hayatları üzerindeki etkisini sıfıra indirmesini bekliyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşın bu talebine karşılık verdi. Bu terör örgütünün ve onun siyasi uzantısının üzerine büyük bir kararlılıkla gitti.

Kürtlerin ana muhalefet partisi CHP başta olmak üzere diğer muhalefet partileriyle ilgili hissiyatı ise şöyle: Devlet PKK'yı bitirmeye çalışırken, HDP'yi hizaya sokarken CHP ve diğer muhalefet partileri, bu terör örgütüne ve onun uzantısına can suyu vermeye başladı. Kürtler, PKK ve HDP'ye olduğu gibi CHP'ye de bu yüzden tepkili.

Erdoğan'ın Diyarbakır ziyareti, muhalefetin işte bu tabloyu görmesine ve irkilmesine yol açtı. 2023'le ilgili kurdukları o hayaller adeta başlarına geçti. İlk şoku atlattıktan sonra tekrar kara propagandaya hız verdiler. Kürtleri Erdoğan'la karşı karşıya getirmek için fitneye başladılar. Ama bu çabalar nafile; çünkü Erdoğan Kürtlerin de umudu. Erdoğan'ın terörü bitirme kararlılığı olmasa bugün Kürtlerin ne can ne mal güvenliği vardı. Kürtler, PKK'nın eline rehin düşmüş durumdaydı.

Büyük çoğunluk her zaman gerçekleri görür, doğruları hisseder; Kürtler, bu gerçeği Batı'da yaşayan ama bölgeden bihaber olan CHP ve muhalefet çevrelerinden daha iyi görüyor, biliyor. İşte Erdoğan sevgisinin altındaki gerçek budur.

<p>Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis, Kıbrıs'ta iki devletli çözüme 'açık

Rum lider Anastasiadis çözüme 'Hayır' dedi

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Sancar, TOGG'un direksiyonuna geçti

Emniyet güçlerini dünyanın en hafif balistik zırhı koruyacak

''Karadeniz'in Zeugması'' kapılarını dünyaya açacak