• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
15 Nisan 2022 Cuma

“Diplomatik temaslar”dan pis yedili çıktı

Muhalefet liderleri her fırsatta Batılı elçilerle, kongre üyeleriyle yaptıkları görüşmeleri, temasları "ülkemiz ve şehrimiz için diplomatik faaliyet yürütüyoruz" sözleriyle açıklıyorlar.

Ne var ki Batı'nın gözünde 6'lı ittifakın ya da muhalefet aktörlerinin bir oyun kartı olmaktan öte bir anlamı yok.

ABD Kongre üyesi Bill Keating'in, çokça tartışılan "Türkiye'yi Batı rotasına sokmak için İstanbul Belediye Başkanı'yla temasa geçtik. Bence bu artık oynamamız gereken bir kart" yönündeki sözleri, Batı'nın "diplomatik yaklaşımı"nı da gayet iyi izah ediyor.

Bu açıdan Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu gibi muhalif aktörlerin, Batılı temsilcilerle kurdukları temasları "diplomatik faaliyet" gibi sözlerle açıklamaları fazla havalı duruyor. Keating'in de ifade ettiği gibi, bu isimler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı kullanılacak bir "oyun kartı" ya da "piyon" olarak görülüyorlar.

6'LI İTTİFAKIN HESAPLARI ALT ÜST OLDU

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu "Seçim kanunuyla şartlar değişti, üçüncü bir ittifak olabilir" diyerek "Yuvarlak masa"nın dağılacağının ilk işaretini verdi.

Karamollaoğlu'nun "şartlar değişti" diye vurguladığı durum şu: 6'lı ittifakı oluşturan masada sözde koskoca parti genel başkanları oturuyor. Ama en az üçü, hatta dördünün tek başına il barajını geçip seçilme ihtimali yok. Bırakın iktidarı zorlayacak sayıda milletvekili çıkarmayı, kendilerini dahi seçtirecek toplum desteğine sahip değiller. Eski seçim kanunu ve ittifak yasasına dayanarak bedavadan Meclis'e girip ahkam kesmeyi, ülkenin kaderini belirlemeyi umuyorlardı. Bunun önü kesilince işler değişti. "Yuvarlak masa"daki ağırlıkları kalmadı. Şimdi "özgün ağırlıklarını" satabilmek için "üçüncü ittifak" kozunu masaya sürüyorlar.

Seçime kadar daha muhalefet cephesinde çok şeylerin değişeceği görünüyor. Anlaşılan dereyi görmeden paçaları sıvamanın faturası muhalefete ağır olacak.

<p>Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde, refüjdeki aydınlatma direklerine çarparak devrilen kamyondaki sür

Manisa'da kamyon devrildi: 1 ölü 1 yaralı

İkinci el araba alacaklar dikkat: Bu otomobiller 50 bin TL ile 250 bin TL arası!

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi