• $28,9197
  • €31,3565
  • 1885.95
  • 8087.24
2 Ağustos 2023 Çarşamba

Delegeyi kaybetti, “abi”ler arkasında

CHP'de koltuk krizi derinleşiyor. Genel başkanı belirleyecek kurultay delegelerinin seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu'nun açık ara önde gittiği bilgisi geliyor.

CHP'li gazeteci Barış Yarkadaş'ın verdiği bilgiye göre İstanbul'da CHP delege seçimlerinde, 960 mahallenin sadece 70'inde Ekrem İmamoğlu'nu destekleyen delegeler kazandı.

Delege savaşı şüphesiz büyük kurultaya kadar devam devam edecek. Adayların delegenin fikrini değiştirmek ve desteğini kazanmak için son dakikaya kadar elbet şansı var. Bunun için de risk almak öncelikli şart. Ekrem İmamoğlu bu riski üstlenip adaylığını ilan edebilir mi?

Şimdilik hazırlık aşamasında görünüyor. CHP'nin "abi"leri Murat Karayalçın, Altan Öymen, Hikmet Çetin gibi isimlerin desteğini almışa benziyor. Bu desteğin CHP'de bir karşılığı var mı? Doğrusu pek görünmüyor.

İmamoğlu'nun temkinli hareket etmesi son derece anlaşılır. Önünde Muharrem İnce örneği duruyor. Dimyat'a pirince giderken eldeki bulgurdan da olabilir. Ve bu yüksek bir ihtimal.

Bu yüzden şimdiden "yeni parti" kulisleri dışarı sızmaya başladı. Yeni bir parti ihtimali ancak İmamoğlu'nun kurultayda aday olup kaybetmesiyle gündeme gelir ki, bu da "kaybet kaybet" senaryosu kendisi için. Başka yolu var mı?

İstanbul'a aday olarak yoluna devam etse orayı da kaybetme ihtimali çok yüksek. HDP'nin desteğini alması zor, İYİ Parti'den ise imkansıza yakın. Zira Meral Akşener'e de ihanet etti. Akşener, "cumhurbaşkanı adayı" olarak kendisine teklifte bulunduğunda yan çizerek Kılıçdaroğlu'nun "sağkolu" olmayı seçti. Akşener, bu ihaneti kolay kolay unutmaz.

Bir CHP klasiğidir; önce aday gösterilir sonra da kapı önüne konulur. İmamoğlu'nu da benzer bir son bekliyor.

<p>Beşiktaş Kulübü'nün olağanüstü seçimli genel kurulunda 7 bin 271 oy alarak siyah-beyazlı kulübün

Hasan Arat: Türkiye'ye örnek olsun

Türkiye'nin tek su altı deniz parkı! Yıldızkoy'da mikroplastik tespit edildi

6 Aralık 2023 ŞOK aktüel ürünler kataloğu

Merapi Yanardağı kül püskürttü! Patlamalar nedeniyle 11 dağcı hayatını kaybetti