• $28,9339
  • €31,6782
  • 1899.11
  • 8016.72
8 Eylül 2023 Cuma

DEAŞ'ı kuluçkadan çıkarma vakti geldi mi?

Yine tanıdık yöntem, yine bildik masallar. Türkiye'yi IŞİD ile bağlantılı gösteren haberlerden bahsediyorum. Geçmişte -ABD Dışişleri Bakanlığı ve CIA bağlantılı- bu türden dezenformasyon ürünü haberlere fazlasıyla rastlıyorduk. Suriye'de iç savaşın patlak vermesinin ardından sistematik olarak dolaşıma sokulmuştu. İç siyasetle bağlantısı vardı bu çabaların, hem de bölge siyasetiyle. Terör örgütleri FETÖ ve PKK üzerinden uydurulan DEAŞ masallarıyla iç siyaseti sabote etmeye çalışıyorlardı. Bu terör yapılarından beslenen muhalefet cephesi ise üretilmiş yalan DEAŞ haberlerini siyasi ve psikolojik iklimi bulandırmak için kullanıyordu.

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine gerçekleştirdiği sınır ötesi operasyonların ardından istihbarat üretimi bu hikayeler de son buldu. Görüldü ki, DEAŞ'la aslında Türkiye'den başka sahiden mücadele eden ülke yok. Türkiye'nin operasyonlarının ardından DEAŞ'ın, Bölgeyi dizayn etmek için üretilmiş bir terör örgütü olduğu iyice netleşti.

İngiliz haber kuruluşu BBC'nin, ABD'nin DEAŞ terör örgütünü ülkeden ülkeye -hedef ülkeleri de stabilize etmek maksadıyla- taşıdığını ifşa ettiği görüntüler hala hafızalarda taze.

Tabii, uzun süredir bu tür haberlere pek rastlamıyoruz. Bu da tesadüf değil elbet. Dikkatleri başka yönlere çekerken DEAŞ'ı da Suriye PKK'sı YPG'nin kontrolü altında kuluçkaya yatırmışlardı. DEAŞ'lılar için oluşturulan El-Hol Kampı'nı hatırlayanlar vardır, daha geçenlerde ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Michael Kurilla, Suriye'nin en kuzeydoğusundaki el-Hol kampını ziyaret etti. Terör örgütü YPG'nin kontrolüne verilen kamp, yeni terör organizasyonları için aslında hayatta tutuluyor. Yoksa bir terör örgütüne niçin başka bir terör örgütü teslim edilsin ki?

Dün sosyal medyada "Türkiye IŞİD'inin Suriye'deki kampları" başlıklı dolaşımı görünce "Herhalde DEAŞ'ı kuluçkadan çıkarma vakti geldi" diye düşündüm.

Bazı bilgiler yarın öbür gün başımıza gelecek felaketlerin kaynağını şaşırtma amacı taşır. İstihbarat üretimidir, belirli hedef ve amaçlara matuftur. "Yalan, uydurma, bilgisizce edilmiş laflar" deyip geçmek büyük hata olur.

<p>Maçın oynanacağı Right to Dream Park'ta ilk 15 dakikası basına açık olan antrenman, teknik direkt

Fenerbahçe'nin rakibi Nordsjaelland'ın sahasında karlar temizlendi! İşte o anlar...

Böyle balık tutma yöntemi görmediniz! İzleyenler gözlerine inanamadı

Edin Dzeko'dan itiraf! ''Fenerbahçe'ye gelmemin en büyük nedeni...''

İstanbul Arnavutköy'de İETT durağında dehşet! Oğlunun ölüm yıl dönümünde eski dünürüne kurşun yağdırdı