• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
23 Kasım 2018 Cuma

‘Cumhur ittifakı’ ve ABD’nin ‘PKK/YPG’ kararı

“Cumhur İttifakı”nın yerele taşınıyor olması önemli. Zira bu ittifak, CHP’nin başını çektiği muhalefetin Türkiye’yi istikrarsızlaştırma planlarını boşa çıkarabilmek için hayati önem taşıyor. AK Parti ve MHP’nin arasının açılmasının en fazla muhalefeti heyecanlandırdığı sır değil. AK Parti ve MHP’nin karşı karşıya gelmesi açık ki en fazla CHP-İP-HDP ittifakına yarayacak.

Ne var ki Başkan Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli’nin önceki gün yerelde ittifakı görüşmek için yan yana gelmesi ve seçimlerde işbirliği yapılması konusunda mutabık kalması muhalefetin tüm hesaplarını alt-üst etti.

Nitekim muhalefet, bir süredir Türkiye’yi erken seçime götürmenin hesaplarını yapıyor. 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde AK Parti’nin olası bir güç kaybını fırsat olarak görüp harekete geçmeyi bekliyorlar. Bu da dışarıdan ve içeriden büyük provokasyonların devreye girmesi ve Türkiye’nin yeniden bir istikrarsızlaştırılma iklimine sokulması demek.

Türkiye’de siyasi iktidarın zayıfladığı her dönem provokasyonlara sahne olmuştur. Aşağı yukarı karşı karşıya kaldığımız tablo böyledir. 7 Haziran seçimlerini hatırlayalım. AK Parti’nin sandıktan tek başına hükümet kuramaması üzerine PKK ve HDP “çukur terörünü”, DEAŞ canlı bombalı saldırılarını, FETÖ ise 15 Temmuz darbe girişimini devreye koymuştu.

Siyasi iktidarın zayıfladığı, güç kaybı yaşadığı dönemlerde yine bu tür provokasyonların devreye sokulacağından kimsenin şüphesi olmasın.

ABD’nin güney sınırlarımızdaki hesapları da önümüzdeki seçimlerle yakından bağlantılı. ABD Savunma Bakanı James Mattis “Suriye’nin kuzey sınırı boyunca birkaç yerde gözlem noktası kuracağız” açıklaması yaptı.

Savunma Bakanı Mattis, bu kararla ABD’nin, PKK/YPG’yi koruma altına almaya çalışacağını açık bir şekilde ifade ediyor. Washington’ın, Fırat’ın doğusunda PKK devleti kurma planları Türkiye’nin buraya karışmamasına bağlı. Suriye’nin kuzeyindeki bir PKK devletinin önündeki en büyük engel de Türkiye’deki mevcut güçlü siyasi iktidardır. Siyasi iktidar zayıflar ve AK Parti yara alırsa ülkenin bekası da büyük darbe alır. CHP, İP, HDP’nin varlık gerekçesi de AK Parti iktidarını zayıflatmak üzerine kurulu. Bizdeki muhalefet ABD’nin önünü açmak için çalışıyor, ülke için değil.

Bu yüzden AK Parti ve MHP arasındaki ittifak ve işbirliği bu partilerin siyasi çıkarlarından daha çok ülkenin bekası ve geleceği için önemli. Başkan Erdoğan ve Bahçeli, ittifak zirvesinde ülkenin bekası için işbirliğine devam kararı almıştır. Bu karar son derece önemli ve değerlidir. Türkiye’nin bekası ve istikrarı bu işbirliğini zorunlu kılıyor. Zaman ayrıştıran, bölen küçük sorunları bir tarafa bırakma zamanı; ve daha da önemlisi zaman birleştiren, ülkeyi güçlendiren işbirliklerine gitme zamanıdır.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak