• $28,9324
  • €31,5489
  • 1898.05
  • 7948.6
13 Ekim 2023 Cuma

CIA Netanyahu'yu, Beyaz Saray Biden'ı yalanladı

Silahlar patladığında önce gerçekler ölür. Savaşan tarafların propaganda araçlarını kullanması normal. Zira psikolojik tesir oluşturmak da savaşın bir parçası. Fakat dezenformasyona başvurulması kabul edilir değil. Ahlaki zafiyete işaret eder.

İsrail Hamas arasında başlayan savaşın şu ana kadar en çok tartışılan iki başlığı var.

Birincisi Hamas'ın İsrail'i gafil avladığı ani baskın. Öyle ki, 1973'teki "Yom kippur" baskınına gidilerek olayın büyüklüğü izah edilmeye çalışılıyor.

Uluslararası medya İsrail istihbaratının bu baskını önceden öğrenememesi üzerinde dikkatli, sorgulayıcı haberlerle duruyor. Hem MOSSAD hem CIA ameliyat masasına yatırılmış durumda.

AP'nin Mısır istihbaratına dayandırarak baskının önceden İsrail'e bildirildiğine ilişkin haberi İsrail Başbakanı Netanyahu tarafından yalanlanmıştı.

Ne var ki CIA'nin, ABD Kongresi'ne verdiği brifingde Mısır'ın İsrail'i üç gün önce uyardığı bilgisini üyelere aktardığı ortaya çıktı. ABD Temsilciler Meclisi'nden Michael McCaul, Mısır'ın İsrail'i Hamas saldırısı konusunda, saldırıdan üç gün önce uyardığını açıkladı.

İsrail'in bu istihbaratı ne derece doğru analize tabi tuttuğu bir muamma. Çünkü Netanyahu'nun kaybolan itibarını yeniden tesis etmek, Gazze ve Ortadoğu'daki planlarını gerçekleştirmek için Hamas'ın baskınını sessizce beklediği iddiaları da göz ardı edilmemeli.

İsrail-Filistin savaşında öne çıkan ikinci bir başlık ise bizzat ABD Başkanı Biden'ın karıştığı, Hamas'ın 40 bebeğin kafasını kestiğine yönelik İsrail kaynaklı dezenformasyon olayı.

İddianın kaynağı Nicole Zedeck isimli İsrailli bir televizyon muhabiri. İlk olarak Anadolu Ajansı'nın bölgedeki muhabiri söz konusu iddiayı İsrail ordu sözcülüğüne sordu. Sözcülük, iddiaya kaynak haberleri gördüklerini ancak ellerinde iddiayı teyit edecek bir bilgi bulunmadığını açıkladı.

İsrail Ordu Sözcülüğü tarafından da yalanlanmasına karşın ABD Başkanı Joe Biden, basın toplantısında İsrail-Hamas savaşında "teröristlerin çocukların kafasını kestiği fotoğrafları gördüğünü" söylemesi büyük yankı uyandırdı. Bunun üzerine Beyaz Saray açıklama yapmak zorunda kaldı. Sözcülük, ABD'li yetkililerin İsrail'deki vahşet resimlerini görmediğini ve doğrulamadığını belirterek Biden'ı yalanladı. Sözcü, "Başkan Biden'ın başları kesilen çocuklarla ilgili yorumlarını İsrail basınında çıkan haberlere dayandırdığını" söyledi.

ABD Başkanı Biden'ın da dahil olduğu bu kanlı tiyatronun Gazze'de büyük bir soykırımın üzerini örtmek için oynandığını görmek gerekiyor. Önü alınmaz ise Gazze'nin ardından sıra Batı Şeria ve Kudüs'e gelecek, ardından da bütün Ortadoğu'ya yayılacak.

<p></p><p>Trabzon'un Karadeniz kıyısındaki ilçesi Beşikdüzü'nde, dört gün önce dalgalara kapılarak k

Trabzon'da fırtınada kaybolan 2 öğrenci için arama çalışmaları durdu

İşgalci İsrail Gazze Şeridi'ne yardımları engelliyor

Dikkat: 300 bin TL ile 350 bin TL arası! Bu otomobiller adeta kapış kapış gidiyor…

Büyük Merdiven'' 1 Aralık'ta ziyaretçilere açılacak... Antik Mısır eserleri sergilenecek