• $32,2053
  • €35,1156
  • 2500.7
  • 10643.6
1 Mayıs 2024 Çarşamba

CHP'nin Taksim çağrısı ne anlama geliyor?

CHP Genel Başkanlığı'na seçildikten sonra 31 Mart seçimlerinden de başarıyla çıkan özgür özel'in ilk işi, Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'yi sürüklediği çatışmacı-kinci zeminden alıp siyasetin rasyonel zemine taşımak oldu.

Türkiye, Kılıçdaroğlu'nun yapıcı olmayan, ayrıştırıcı, kırıp döken, çatışmacı, kutuplaştırıcı çizgisinden hayli yorgun düşmüştü. Özgür Özel, seçim sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan randevu isteyerek, hükümetle diyalog kanallarını açarak gerek CHP tabanının gerek kamuoyunun takdirini topladı.

Toplumun iktidardan ve muhalefetten beklentisi kavgayı gürültüyü bir tarafa bırakıp ülkenin asıl meselelerine çözüm bulması. İnsanların morale ihtiyacı var. El birliğiyle sorunların çözülmesini görmek istiyorlar. Birleştirici yaklaşımlar toplumdan takdir toplar, ayrıştırıcı bir dil ise dışlanır.

Ne var ki CHP'nin alıştığı çatışmacı dilden ve eski alışkanlıklarından bir çırpıda uzaklaşmasının kolay olmadığı ortada. Kılıçdaroğlu da koltuğunu korumak için 'çatışmacı' bir dil tutturmuştu. Aynı dayatmayı şimdi Kılıçdaroğlu 'müzakere değil, mücadele" diye Özel'e dayatıyor.

Özgür Özel'in 'müzakereci" yaklaşımının ne kadarı samimi ne ne kadarı taktik henüz net değil. CHP'nin 1 Mayıs'ta (gösteriye yasaklanan) Taksim'e çıkmak için sokak çağrısı yapması insanı düşündürüyor. Taksim'e çıkma çağrısı yapanların başında Kandil geliyor. Kandil'deki terör baronlarının talimatı üzerine DEM de 1 Mayıs'ta Taksim'e çıkma çağrısı yaptı. Radikal sol gruplar günlerdir Taksim hazırlığı yapıyor. Provokatif ortamların vazgeçilmez aktörlerinden TİP de Taksim'e yürüyeceklerini açıkladı.

Kandil/DEM, sol gruplar Taksim'e herhalde gül dağıtmak için çıkmıyorlar. 1 Mayıs'ta kargaşanın, kaosun ve çatışmanın fitilini ateşlemek niyetindeler. Türkiye'nin başına yeni Gezi'leri bela etmek istediklerinden şüphe yok.

CHP ve Özgür Özel, kışkırtılan yeni bir Taksim provokasyonunun içinde neden yer almak ister? Akıllarının bir köşesinde sokak mı var? CHP yeni dönemde havuç-sopa politikası mı uygulayacak? Özgür Özel, bir yandan hükümetle diyalog kurarken, diğer yandan da sokağın kaotik gücünü mü arkasına almak istiyor? Özgür Özel, aba altından sopa göstererek bir yerlere varacağını sanıyorsa aldanır. Erdoğan, bu ucuz numaralara pabuç bırakmaz. Özgür Özel de Erdoğan'ı tanıyacak bilecek kadar siyasi akla sahiptir, diye düşünüyorum. Umarım, yanlış düşünmüyorum!

<p>Öz vatanında mülteci doğdu. 29 Ekim 1962 yılında Gazze'nin  güneyinde, Han Yunus Mülteci Kampında

HAMAS'IN GAZZE SORUMLUSU YAHYA SİNVAR KİMDİR?

Şarkıcı Berdan Mardini dünyaya satıyor! Bir kilosu 14 bin euro

Türk bayrağı New York semalarında! Wall Street'te bayrak çekme töreni düzenlendi

Fethiye'de piton yılanı alarmı! Bulunması için fotokapan kuruldu