• $32,7928
  • €35,2011
  • 2449.08
  • 10771.4
12 Eylül 2022 Pazartesi

CHP'de kaos, 6'lı masada kavga

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6'lı masada da kendi partisinde de ipleri kaçırdığı ve kontrolü kaybettiği görülüyor.

Aslında her şey yolunda görünüyordu. 6'lı masayı kuran Kemal Bey, ser verip sır vermeden, masadaki ortaklarını da dışlayarak, kendinden emin bir şekilde 2023 seçim sürecini yönetmeye çalışıyordu.

Ne olduysa Gürsel Tekin'in "HDP'ye elbette bakanlık verilebilir" sözleriyle başladı. İYİ Parti, süreçten duyduğu memnuniyetsizliği, Gürsel'in sözlerini bahane ederek yansıtmaya başladı. İYİ Parti'nin tepkisi "HDP'nin olduğu masada olmayız"dan, "CHP'yle henüz resmi bir ittifak içinde değiliz"e kadar uzandı.

CHP'liler ise İYİ Parti'nin yolsuzluk dosyalarını televizyon programlarından patlatarak cevap verdi.

Meral Akşener ise İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu ziyaret ederek Kılıçdaroğlu'na "ayrı yola girme" mesajı verdi.

CHP ve İYİ Parti'liler birbiriyle kavgaya düşmüşken, Kılıçdaroğlu müdahil olamadı ve bu kavgayı dışarıdan izlemekle yetindi. Ne kendi partisine ne karşı tarafa sözü geçti Kılıçdaroğlu'nun. "Durun, yapmayın etmeyin" laflarını da taraflar duymadı.

6'lı masanın millet önünde birbirine düşen bu görüntüsü, Kemal Kılıçdaroğlu'nun "muhalefeti birleştirme" projesine büyük bir darbe indirdi.

Kim nereden ihale indirmiş, kim kime ne bakanlık ne müdürlük verecek kavgası, 6'lı masa bileşenlerinin uyumsuzluğunu iyice ortaya çıkardı.

CHP-İYİ Parti gerilimi, 6'lı masanın "ortak aday" çıkarma sürecini de zora soktu. 6'lı masayı kuran isim olarak Kılıçdaroğlu, hem partisindeki muhalefetin hem 6'lı masadaki itirazların üstesinde geleceğe benzemiyor.

Oysa her şey güzel başlamıştı. Muhalefeti birleştiren Kılıçdaroğlu'nun astığı astık, kestiği kestikti. Kılıçdaroğlu her gün ayrı bir devlet kurumunu basıyor, "iktidara geldiğimizde" tiratları atarak durmadan bir yerlere el koyuyor, birilerini içeri atıp yargılıyordu. Bu arada 6'lı masa da sözünden dışarı çıkmıyordu.

Rüzgâr çabuk kesildi. Şimdi kendi partisi bile Kılıçdaroğlu'nun sözünü dinlemiyor. Sosyal medyadan kendi partisine ayar veren bir başka genel başkan var mı bilemiyorum; şu aralar Kılıçdaroğlu, Twitter'dan CHP'yi yönetmeye, yol arkadaşlarına ayar vermeye çalışıyor. Daha kötüsü olamazdı!

<p>Olay, Samsun'un Kavak ilçesi Üçhanlar Mahallesi Samsun-Ankara Karayolu üzerinde önceki gece saat

Samsun'da trafikte dehşeti yaşadılar!

A Milli Takım kampında Vincenzo Montella ile Arda Güler arasında ilginç anlar!

BİM'de bu salı neler var? BİM 25 Haziran 2024 aktüel ürünler kataloğu

Turistlerin gözdesi... Bergama Akropolü'nün kuşları