• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
1 Şubat 2021 Pazartesi

CHP'de Atatürkçülüğün sonu

Kemal Kılıçdaroğlu yönetimine karşı partide isyan gittikçe büyüyor. Muharrem İnce’nin ayrı parti kurma hazırlıkları sürerken, üç milletvekili de istifa etti.

CHP’de yaşanan siyasi kargaşanın nedenlerini anlamak gelecek dönem için son derece önemli.

CHP’de ayrılık ve kavganın asıl sebebi Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisini “kuruluş ilkeleri”nden uzaklaştırması. CHP’nin önde gelen isimleri, Kılıçdaroğlu’nu “partinin eksenini kaydırmakla” suçluyor.

Evet, Kemal Kılıçdaroğlu yönetiminde CHP, Atatürk’ün ilkelerini belirlediği siyasi ilke ve değerlerden uzaklaştı. Dışarıdan bakıldığında CHP’nin “Atatürk cumhuriyeti”yle uzaktan yakından bir alakasının kalmadığı görülür. Ne cumhuriyetçilik ne devletçilik ne halkçılık ne milliyetçilik ne inkılapçılık ne de laiklik ilkesi bugün duruyor yerinde. Bu ilkelerden uzaklaşalı çok oldu.

“Kurucu parti” sıfatıyla CHP, bugün “kuruluş değerlerini” savunmak bir yana, bunları terk ederek ülkenin parçalanmasına kapı aralar durumda. Parti programında Türkiye’nin bölünmesini öngören HDP’yle siyasi ittifak kurmanın başka bir açıklaması yok.

Kemal Kılıçdaroğlu “kuruluş değerlerini” bırakıp “kuruluş değerlerine” karşı savaş açan bir partiyle aynı tarafa geçmiş durumda.

CHP’de istifa eden “Atatürkçülerin” temel argümanı da bu. Aslında “Atatürkçülük” CHP’den kovuluyor. Ayrı parti kurmaya hazırlanan Muharrem İnce ve diğer milletvekilleri CHP’de yer bırakılmadığı için tek tek istifa ediyor.

Bu çatışmanın sonunda bütün Atatürkçülerin partiden ayrılması muhtemel. Kemal Kılıçdaroğlu’na da dikensiz bir gül bahçesi gibi muhaliflerden temizlenmiş bir CHP kalıyor.

Sonuç olarak; Kemal Kılıçdaroğlu kazanırsa CHP’de Atatürkçülük bitecek. ABD’ye tam bağımlı, FETÖ güdümlü; Suriye’de PKK devletini savunan, Türkiye’de federasyona yatan bir CHP ortaya çıkacak.

Kemal Kılıçdaroğlu, partisini zaten bu çizgiye getirmiş durumda. Kaset darbesiyle Baykal’ın yerine geçtiği günden beri CHP tanınmaz halde. Kılıçdaroğlu, bugüne kadar gizli saklı yaptığı işleri, muhalifler partiyi terk ettiğinde açıktan yapmaya başlayacak. CHP, dikensiz bir gül bahçesine dönüşecek. Bu sürecin nasıl sonuçlanacağı şimdiden kestirilemez. Ancak düğümün 2023’te çözülmesi muhtemel. 

<p>10. Uluslararası Fetih Kupası kapsamında Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları 2'ncisi Milli sporcumuz N

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları 2'ncisi Milli sporcumuz Nihat Türkmenoğlu ile hedeflerini konuştuk

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı