• $30,9374
  • €33,4654
  • 2012.92
  • 9344.97
28 Aralık 2020 Pazartesi

CHP ve İYİ Parti'nin ‘Demirtaş' sevgisi

 HDP eski eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ı kendi partisinden daha çok CHP ve İYİ Partili vekillerin savunması enteresan değil mi?

CHP Antalya Milletvekili Turan Aydoğan’ın TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma kayıtlara kara bir leke olarak geçecek nitelikte. Aydoğan “AİHM’in kararını uygulamayın da görelim, açlıktan ölürsünüz” diye tehdit ettiği konuşmasında anlaşılmaz bir öfke ve tepki yansıtıyor. Bu neyin öfkesi, nefreti? Üstelik HDP’liler bile bu kadar yüksek perdeden devleti tehdit edemezken!

“Milliyetçi”, “ülkücü” İYİ Parti’nin de Demirtaş konusunda CHP’den geri kalır yanı yok. Partinin ağır toplarından, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu, katıldığı bir televizyon programda “AİHM’in Demirtaş kararına saygı duyulmalı” dedi. Demirtaş serbest bırakılmalı!

Yavuz Ağıralioğlu’nu kamuoyu az çok tanıyor. Normalde kendisinden PKK ve HDP’yi arkalayan sözlere pek rastlayamazdınız. Ama demek ki, Demirtaş konusu son derece kritik bir konu; Meral Akşener nasıl istiyorsa Ağıralioğlu da öyle konuşmuş.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu’nun sözlerini duyunca Demirtaş ile Meral Akşener’in “kahvaltı davetleri”, Ümit Özdağ’ın partisinden istifa süreci aklıma geldi.

Ümit Özdağ, kendi partisinde dönen dolapları görünce büyük ihtimalle şok olmuş, 40 yıllık ülkücüleri HDP’nin peşine takan Akşener ve partisini tanımakta zorlanmıştı. Partisinin genel başkan yardımcısı Ağıralioğlu’nun Demirtaş’ın serbest bırakılmasıyla ilgili sözleri Özdağ’ın aslında ne kadar haklı olduğunu kanıtlıyor.

Diğer muhalefet partileri de AİHM kararının uygulanmasından yana. Saadet Partisi, DEVA ve Gelecek partileri, HDP’lileri geride bırakacak açıklamalar yapıyorlar. Fakat burada önemli olan CHP ve İYİ Parti’nin pozisyonuydu ki, inanılmaz bir şekilde Türkiye’ye karşı alınan bir kararın arkasında konumlandılar.

AİHM’in HDP ve PKK’yla ilgili aldığı kararlar çok uzun zamandan beridir siyasi ve taraflı. FETÖ’nün Yargı’dan temizlenmesinden doğan boşluğu AİHM doldurmaya çalışıyor. AİHM, Türk siyaseti üzerinde yeni bir vesayet odağı olarak kendini göstermeye başladı.

Avrupa “bugün Demirtaş, yarın da Öcalan’ın serbest bırakılsın” der! Muhalefet hangi hukuktan bahsediyor? En kritik konularda son kararı AİHM verecekse bu ülkenin bağımsızlığı, egemenlik hakkı nerede kaldı?

Ne yazık ki muhalefet partileri ülkenin egemenlik hakkından çoktan vazgeçmiş durumda. Bu anlamda bir “muhalefet” partisi de sayılmazlar; zira Batı’nın Türkiye’deki siyasi acenteleri gibi davranıyorlar. Bu pozisyonlarını başka türlü izah etmek mümkün değil. 

<p>Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine E

Çöpe atılan her şey sanata dönüştü

Kulağakaçan böcekleri neden evlere gelir? İşte onlardan kurtulmanın yolları…

ABD dergisi açıkladı! Türk Hava Kuvvetleri Almanya, İngiltere ve Fransa gibi ülkeleri geride bıraktı | 2024 yılı güncel liste...

Apple'dan pirinç uyarısı! Binlerce liranız çöpe gidebilir