• $15,6357
  • €16,3753
  • 916.616
  • 2390.79
5 Mayıs 2021 Çarşamba

Bu sistemle alıp veremedikleri ne?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı bir televizyon programında hedeflerinin mevcut sistemi değiştirmek olduğunu söyledi. Diğer muhalefet ortaklarının da tek amacının sistem değişikliği olduğunun altını çizdi. Bu uğurda kendisinin her şeyden vazgeçeceğini de sözlerine ekledi.

Meral Akşener ve diğer ortaklarının "sistem" değişikliğinden kastettiği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi. Bu sistemi değiştirmeyi niye bu kadar kafalarına taktılar? Oysa mevcut sistem herkese eşit fırsat sunuyor. İktidar da muhalefet de millete gidecek. Yani sandıkta kararı millet verecek. Muhalefet için bir dezavantaj oluşturmamasına karşın, neden bu sistemi değiştirmekte bu kadar ısrar ediyorlar?

Evet, uygulamaya girdiği günden bu yana Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle ilgili birtakım şikayetler oldu. Sistemin oturması için zamana ihtiyaç olduğu da bir gerçek. Ama çıkan sorunların veya şikayetlerin hiçbiri eski sisteme dönmeyi gerektirecek nitelikte değil.

Peki o zaman Meral Akşener ve ortaklarının esas şikayeti ve rahatsızlığı nedir?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, eskiye göre millet iradesinin doğrudan tecelli etmesi bakımından daha demokratik bir sistem. Milletin yüzde 51'inin oyunu alan aday cumhurbaşkanı oluyor. Milletin çok az bir kesiminin oy verdiği bir partiyi eski sistemdeki gibi koalisyon ortağı yapıp iktidara taşımıyor. Siyasi partiler arasında dayanışmayı, ittifakı teşvik ediyor. İçeride ve dışarıda güçlü bir iktidar iradesi ortaya çıkarıyor. Bunu hangi parti veya kim, niye istemez?

2017'de kabul edilen ve 2018 seçimlerinden sonra yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin, geçen kısa sürede Türkiye'yi nereye taşıdığına bakmak gerekiyor. Değiştirmek istedikleri ve 2023 seçimlerinin tek ortak hedefi olarak belirledikleri Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türkiye bölgesel güç, küresel bir aktör haline getiren bir sistem. Bu sistemi değiştirmeye çalışmak, Türkiye'yi eskiye götürmek anlamına geliyor. Bu da eski güçsüz günlere geri dönüş demek.

Evet, Meral Akşener'in dile getirdiği "sistem değişikliği" güçlenen Türkiye hedefinden vazgeçmektir. Bunun da milletin talebi olmadığı açık. Millet daha iyisini istiyor, kötüsünü değil.

Meral Akşener ve ortaklarının 2023'ü kazanmaları halinde Türkiye'yi götüreceği yer "daha kötüsü" olacaktır. Bunu görmek için kâhin olmaya gerek yok. Zaten kendileri de bu niyetlerini konuşmalarında açık ve net bir şekilde ifade ediyorlar.

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı