• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
12 Ocak 2022 Çarşamba

Bu fotoğraf HDP'nin kapısına kilit vurdurur

Anayasa Mahkemesi'nde kapatma davası görülen HDP için belki umut vardı. Hazine yardımının kesilmesiyle sınırlı bir kararla kapatılmaktan kurtulabilirdi. Ancak Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel'in terör kamplarında çekilmiş o fotoğrafı, Anayasa Mahkemesi'nde görülen davayı ciddi manada etkileyeceğe benziyor.

Semra Güzel'in büyük tepki uyandıran fotoğrafı, HDP'nin PKK'yla bağlantısını tartışılmaya yer bırakmayacak şekilde gözler önüne serdi.

HDP'nin kapatılmasına CHP, İYİ Parti ve diğer ittifak ortakları şüphesiz büyük bir tepki geliştireceklerdir. Peki kamuoyunun tepkisi ne olur?

HDP'li Semra Güzel'in terör kamplarında çekilen sarmaş dolaş fotoğraflarını vatandaş hafızasından kolay kolay silemez.

Ve kamuoyu, olası bir kapatma kararına karşı tepki göstermek yerine onay verecektir.

Seçmen kendisini temsil eden partilerden daha dürüst davranır, kesinlikle. Terörle bağı bu kadar ayyuka çıkan bir partiye kimse "kapatılmasın" demez. Zaten HDP neden kapatılmıyor, diye ciddi bir tepki olduğunu da unutmayalım.

Sadece kamuoyu açısından değil, kararı verecek Anayasa Mahkemesi üyeleri açısından da durum değişmiştir. Bu fotoğraftan sonra Anayasa Mahkemesi üyelerinin kararsızlığa düşeceğini hiç sanmıyorum.

Demokratik hukuk devletinde böyle bir siyasi parti olmaz. Terörle bağlantıları bu kadar açık açık gözler önündeyken mahkeme üyelerinin "parti kapatma kötü bir şeydir, biz hazine yardımını keselim" gibi bir kararla durumu geçiştiremez. Eğer hukuk işletilecekse, terör uzantılı hiçbir partiye müsamaha gösterilemez.

"Efendim, suçun şahsilik ilkesi nerede kalıyor" diye itiraz edenler olacaktır. Özellikle de CHP kanadından bu itirazları sık sık duyacağız.

Suçun şahsiliği ilkesi elbette vardır ama bir partinin yönetici, vekil, belediye başkanı, meclis üyesi dahil hepsini Kandil belirliyorsa ortada 'şahsi' bir durum da kalmamıştır. Terör örgütünün emir ve talimatlarına göre hareket eden bir partiden bahsediyoruz. Parti kapatmalarının iyi ya da kötü bir şey olup olmadığını tartışmıyoruz burada.

Bu fotoğraf sadece bir vekilin değil, HDP'nin toplu resmini göstermesi bakımından önemlidir. Zaten dikkat ederseniz kamuoyunun tepkisi de bir kişiye yönelmedi, HDP'nin bütün yapısına yöneldi. Bu yüzden de söz konusu fotoğrafı "HDP'nin kapısına kilit vurduracak önemde" olduğu tespitini yapıyoruz.

<p>Şanlıurfa'da silah ve mühimmat kaçakçılarına yönelik operasyonda 5 şüpheli gözaltına alındı. İl J

Şanlıurfa'da silah kaçakçılığı operasyonu: 5 gözaltı

Filistinlilerin kefenleri Beyaz Saray önünde

70 bin TL'den başlıyor: Kaçıran pişman oluyor! İşte adeta kapış kapış giden otomobiller

Tokat'ta bir garaj alev alev yandı! 4 araç kullanılamaz hale geldi