• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
3 Şubat 2021 Çarşamba

Boğaziçi'nin Joker'i

Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan olağan rektör atamasının ardından olaylar durulmuyor. İlk olarak CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, gençlik kollarını arkasına takarak Boğaziçi’ne gitti. Ardından, Boğaziçi’nde “Gezi kokusu” alan siyasiler sönümlenmeye başlayan olayların üzerine gitmeye, kışkırtmaya başladı.

Boğaziçi’nde LGBT kulübünde “terör örgütü” dokümanlarının bulunmasının ardından Rektörlüğün bu kulübe yönelik kapatma kararı alması ise olayların yeniden başlamasını getirdi.

Önceki gün HDP’nin FETÖ kontenjanından Meclis’e giren milletvekillerinin de aralarında olduğu muhalefet partileri Boğaziçi’ne çıkarma yaptı. Kemal Kılıçdaroğlu, Ali Babacan ve diğer siyasiler de peş peşe Boğaziçi’ndeki olayları destekleyen mesajlar attı. Gençleri kafalamaya yarayacak ne kadar eskimiş solcu söylem varsa hepsini Boğaziçi’ne boca ettiler.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Boğaziçi’ndeki olayları fırsat bilerek öne atılıp, o Joker gülüşüyle kendince rol kapmaya çalışması ise dikkatlerden kaçmadı.

Ajansın yönlendirmesinde İmamoğlu zaman kaybetmeden sahaya çıktı. Sosyal medya hesabından öğreniyoruz ki İmamoğlu, bu sorunun çözülmesi için “yetkililerle görüşmüş”, “diyalog kanalları kapatılmasın istemiş”, “gençlerle görüşmeye devam edecekmiş” ve “Boğaziçili öğrencilerle yetkili makamlar arasında aracılık yapmaya hazırmış!”

Gençleri pohpohlamaya yarayacak ne kadar süslü laf varsa İmamoğlu, öne çıkmak için sıralayıp durdu. Mesele istismar olunca ondan daha iyisini yapan bulunmaz. Gençlerin de pek hoşuna gider tabii, böyle arka bulmak. Yüzünde Joker gülüşüyle, iyi adam pozlarında İmamoğlu aslında Boğaziçi’ndeki olayları fırsata çevirmeye, rol kapmaya çalışan bir politikacı. Yaklaşımında zerre samimiyet yok, tek amacı gençler üzerinden siyasi rant devşirmek.

Zaten Boğaziçi’ndeki olayların dışarıdan provoke edildiği her geçen gün biraz daha anlaşılıyor. İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada gözaltına alınan 159 kişiden 102’sinin öğrenci olmadığı anlaşıldı. Gerisi, Boğaziçi’ni kışkırtmaya gelen çevreler. İçlerinde muhalefet partileri de var, sivil toplum aktivistleri ve illegal örgütler de. Partilerin gençlik kolları Boğaziçi’nde. Muhalefet, buradan yeni bir Gezi çıkarma umuduyla gençleri kışkırtmaya çalışıyor. Boğaziçi’nden sokaklara taşacak olaylarla akıllarınca hükümete karşı toplumsal bir rüzgar oluşturmak istiyorlar.

Boğaziçi’ndeki olaylar zorlamadır, dışarıdan körüklenmektedir, suni ve sloganik bir kışkırtmadır; sokakları ateşlemeye yetecek gerekçelerden de yoksundur.

Dışarıdan kışkırtmalar biterse Boğaziçi’nde gençler ve rektörlük arasındaki sorunların uzlaşmayla neticelenmesi de muhtemeldir. Siyasilerin bu gençlere gaz verip hayatlarını yakmaya çalışmaları ise demokratik, özgürlükçü bir tutum değil, son derece çirkin, ahlaksız, faydacı bir davranıştır.

<p>Ezgi Aşık, Okçular Vakfı Genel Müdürü Ali İhsan Öz ile etkinliği gezdi.</p>

İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen 10. Uluslararası Fetih Kupası başladı…

Hurdalıktan aldığı aracın son hali herkesi şaşırttı! İşte kare kare o değişim

pirinç tanelerini sanat eserine dönüştürüyor! Görenler şaşkınlığını gizleyemiyor

İOS 16 ne zaman geliyor? İşte iPhone'lara gelmesi beklenen yeni özellikler