• $31,0708
  • €33,679
  • 2032.57
  • 9374.2
1 Kasım 2021 Pazartesi

Biden'ın asker selamı ve ilişkilerde ‘iyileşme' sinyali

G20 zirvesinde gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında yapılacak olan zirvedeydi. Roma'da gerçekleşen görüşmenin ardından iki taraf da hemen hemen aynı temennileri içeren açıklamalarda bulundu.

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada "Görüşmede iki lider, Türkiye-ABD ilişkilerini daha da güçlendirmek ve geliştirmek için müşterek irade beyanında bulundu" denildi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada da "Biden'ın Türkiye ile yapıcı ilişkilerin sürdürülmesi, işbirliği alanlarının genişletilmesi ve anlaşmazlıkların etkin biçimde yönetilmesi arzusunun altını çizdiği" vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirme, güçlendirme arzusu içinde olduğundan şüphe yok. Türkiye'nin duruşu her zaman belli bir "hakkaniyet" zeminine dayanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'yle ilişkileri güçlendirmekten yana ama ABD'nin Türkiye'yi hedef alan politikalarını da dile getirmekten çekinmiyor. FETÖ'nün 15 Temmuz darbe kalkışmasına verilen Amerikan desteğini kim inkar edebilir? FETÖ liderinin Pensilvanya'daki varlığı bile Türkiye'ye yönelik bir şantaj niteliği taşıyor. Sınırımızda terör örgütü PKK-YPG'ye gönderilen TIR'lar dolusu silah, araç-gereç ise zaten en büyük dert.

Buna rağmen Erdoğan ilişkileri koparmadan yol almaya, muhataplarını "hakkaniyet" zeminine çekmeye çabalıyor. Amerikan liderlerinin Erdoğan'a duydukları sempatiyi yüz yüze geldikleri her seferinde gizleyemediklerini görüyoruz. Fakat başkentlerde işler farklı yürüyor. Bürokrasi ayrı işliyor. Asıl düşmanlık Amerikan güvenlik bürokrasisinde.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya tekrar dönelim: ABD, gerçekten Türkiye ile ilişkileri geliştirmek, işbirliği alanlarını genişletip anlaşmazlıkları etkin biçimde çözmek arzusu taşıyor mu? Yoksa, bu açıklamalar diplomatik laf cambazlığının ötesine geçmeyen sıradan sözler mi?

Son beş-10 yıl içinde Türkiye aslında diplomasi adına çok şey öğrendi ve birçok hadiseden de ders çıkarmayı bildi. Asıl önemli olan "güçlü devlet" olabilmekte. Bunu başardığınız sürece Batılı başkentlerin sizinle ilgili niyetleri tali plana düşüyor.

Erdoğan, Batı'nın içeride kullandığı proje örgütleri tasfiye ederek aslında ilişkileri daha doğru bir zemine oturtmayı bildi. El altında darbe tezgahlamakla Türkiye'ye istediği istikameti vermeleri artık mümkün değil. Terör örgütlerini kullanarak, bombalar patlatarak Türkiye'yi dizayn etme dönemi de geri kaldı.

Washington'ın, Türkiye'ye karşı uyguladığı şantaj diplomasisi bu görüşmeyle de son bulmayacak belki ama eskisi gibi ellerinde Erdoğan'a karşı kullanacakları aparat da kalmadı zaten. Biden'ın elinde bir tek CHP, İYİ Parti ve HDP'den oluşan irili ufaklı siyasi bir muhalefet koalisyonu kaldı. 2023'e kadar ABD sinsi sinsi oynamaya devam edecektir kuşkusuz; ama bir kez daha yenilirse Türkiye'yi büyük ölçüde kaybedecektir. Bu riski ne kadar göze alabilirler? Joe Biden'ın Erdoğan'a çaktığı asker selamı, Washington'ın gerilimi düşürme arzusu içinde olduğunu gösteriyor. Türkiye ile ilişkileri bir tek muhalefete bağlayamayacaklarını gösteriyor. Batılılar da güçlü liderlere saygı duymak gerektiğini bilirler, kişiliksiz ve işbirlikçilere sadece emir buyrulur. Kemal Kılıçdaroğlu'nun başını çektiği muhalefet aktörlerinin Batılı başkentler nezdindeki durumu maalesef böyledir.

<p>İsrail aylardır Mescid-i Aksa'ya girmek isteyen Filistinlilere kısıtlamalar uyguluyor. Filistinli

Mescid-i Aksa'ya Filistinliler akın etti

70.000 TL'den başlıyor: Kapış kapış gidiyor! İkinci el otomobil alacaklar dikkat…

Yavruları için ölümü göze aldı! Piton yılanı ile komodo ejderi karşı karşıya gelirse

Çöp evde emekli öğretmenin cansız bedeni bulundu! Yaklaşık 10 gündür haber alınamıyordu