• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
11 Eylül 2023 Pazartesi

‘Beyaz Türk'ler ve kendini ‘beyaz Türk' sananlar

Yabancı nefreti git gide artıyor. İzmir'de halk otobüsünde Suriyeli kadınlar, çocuklarıyla beraber otobüsten atıldı. Evet, bir otobüs dolusu insan, anne ve çocuklarını "Suriyeli" olduğu sebebiyle nefret kusarak aşağı indirdi. Yetmedi yuhaladı; hıncını alamayan bir kısım yolcu da tehditler savurmayı sürdürdü.

Doğulu göçmenlere karşı duyulan nefret, özellikle de Suriyeli ve Arap nefreti, son dönemde şiddet eylemlerine dönüşmeye başladı. İzmir'deki olay, bu özelliği sebebiyle önem taşıyor. Önceleri içten içe kızmalar, açıktan homurdanmalar, lafla sataşmalar görülürdü. Fakat şimdi yabancı sığınmacılara açıktan saldırmaya kadar vardı iş.

Anne ve çocuklu kadınlara saldırmak büyük vicdansızlık örneğidir. O otobüsün yolcuları, kendilerine bunu nasıl yakıştırır? Anne ve çocuklar var, karşılarında. Empati becerileri nasıl körelir? İdeolojik bir bakış ancak vicdanları bu kadar köreltebilir.

Bizde bu nefret ideolojisinin kaynağı Beyaz Türkler'dir. Geliştirdikleri seçkincilik anlayışıyla Müslümanları ve bütün Doğu'yu aşağı görüyorlar. Kendilerini 'üstün' kılan hangi özellik, hangi nitelik bilinmiyor tabii. Bu anlayış ve yaşam tarzından etkilenen ve kendini 'Beyaz Türk' sanan bir çevre de aslında kendilerinden olan insanlara karşı bir nefret taşıyor, onları aşağı görüyorlar. Duydukları nefret duygusu kadar 'beyaz'lıyorlar! Kendilerini 'özel' ve 'beyaz' sanıyorlar.

Ülke güvenliği için 'tehlike' buradan sonra başlıyor. Bu nefret dalgası körüklenerek siyasete ve toplumsal alana tahvil edildiğinde çatışmalar baş gösterir.

Bazı siyasilerin 'rant' için ırkçılığa sarılmaları anlaşılmaz değil, fakat tehlike, bunun toplumsal çatışma üretmek için kullanmasında. Öyle görülüyor ki, Türkiye de böyle bir çatışma zeminine çekilmeye çalışılıyor. Erdoğan'ın seçimleri kazanması, muhalefetin parçalanması ve bir türlü toparlanamaması yeni istihbarat operasyonlarının araya sokuşturulmasını beraberinde getirdi.

Türkiye'yi içeride meşgul edecek en elverişli malzeme "sığınmacı"lar oluyor. Seçimi kaybettiler. Muhalefet güçsüz ve paramparça adeta. FETÖ ve PKK'nın da devleti meşgul edecek gücü eskisi gibi yok artık. İstihbarat bağlantılı bazı siyasi figürleri de kullanarak, medyanın da körüklemesiyle toplumsal çatışma çıkarmaya çalışıyorlar.

İstikrarsızlık çabaları her zaman gözden uzak noktaları tetiklemek için kullanılır. Bir kaos çıkarmayı başarırlarsa, bölünme ve dağılma yaratabilirlerse Erdoğan'a karşı bir şansları olabileceğini hesap ediyorlar. 'Kaos' her daim işlerine geliyor. Ekonomide, siyasette, toplumsal alanda oluşacak kaos ve çatışma sistemin içinde yeni boşluklar oluşturabilir, yeni kapılar açabilir. Erdoğan'ın gitmesini bir beş yıl daha beklemek niyetinde değiller...

<p>İsrail'in saldırıları aralıksız devam ediyor. İsrail,vGazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kent

İşgalci İsrail Gazze'de sivilleri katlediyor

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor

Gaziantep sise büründü

ŞOK 9 Aralık kataloğu: 2359 TL'ye airfyer, 7299 TL'ye dik süpürge fırsatı!