• $31,5323
  • €34,2404
  • 2114.92
  • 8948.36
18 Aralık 2020 Cuma

Barzani-PKK savaşı

Türkiye terör belasını kendi sınırlarının dışına kadar itti; terör örgütü PKK, şimdi Kuzey Irak’ta Barzani’nin karakollarını hedef alıyor. Önceki gün bir Peşmerge kontrol noktası YPG tarafından ağır silahlarla vuruldu. Ayrıca Barzani’ye yakın Suriye’deki ENKS grubuna ait tüm bürolar da YPG tarafından silahla basılıp ateşe verildi.

Hatırlayacak olursak Barzani, bu ENKS grubunu (Suriye Kürt Ulusal Konseyi) Ankara ile masadayken kaldırtıp terör örgütü YPG’nin güdümüne sokmaya göndermişti!

Ankara’yı karşısına alarak terör örgütüyle anlaşabileceğini sanmak akılsızlıktan mı kaynaklanır yoksa çaresizlikten mi ileri gelir bilinmez. Belki iradesizlik, belki Amerika gibi güçler karşısında yaşanan çaresizlik.

Ne var ki ABD-İsrail istedi diye Türkiye ile birlikte hareket eden ENKS’i buradan alıp YPG ve Kandil’in güdümüne sokmanın doğru olmadığı birkaç haftada işte açığa çıktı. Bundan ders alacaklar mı?

PKK’nın nihai hedefi Barzani’yi de çökertmek. Projenin böyle işlediğini anlamadılar mı, yoksa görmelerine rağmen müdahale etme güçleri mi yok, bilemiyorum. Ancak Barzani, bu PKK belasından kurtulmak için önce netleşmeli, kararlı bir politika izlemeli. Türkiye kendi içini terörden nasıl temizlediyse Barzani de aynı kararlılığı gösterebilmeli. Ne ABD’yi ne İran’ı ne Bağdat’ı gerekçe göstermemeli artık. Önünde Ankara modeli ve desteği var. Terör örgütüne verdikleri her taviz kendilerine çok ağır olarak geri dönecektir. Bakın HDP’liler PKK’yı kurtarmak için hemen Barzani’ye koşup aracı olmaya çalışmışlar. PKK’yı kurtarmak için çevirmeyecekleri dolap yok. Bugün Barzani karakollarını basan terör örgütü, yarın çukur terörünü Erbil’e taşır. Mayınlarla, bombalarla, sokak hareketleriyle Barzani’yi bölgeden kaçmaya kadar götürürler işi. Terör örgütüne verilecek her taviz Barzani’ye kurşun olarak geri dönecek. Bu gerçeği görüyorlardır umarım, zira terör örgüne acırlarsa acınacak hale gelirler ki, böyle bir lüksleri yok.   

<p>Daha önce yaban hayatıyla ilgili birçok video çeken 47 yaşındaki Tutar, son olarak Gümüşhane dağl

Yaban keçileri ve ayılar böyle görüntülendi

ABD'yi kar fırtınası vurdu: Otoyollar kapalı

Gazze'ye uçaklarla insani yardım bırakıldı

BİM'de bu Salı neler var? BİM 5 Mart 2024 aktüel ürünler kataloğu