• $17,9629
  • €18,4841
  • 1031.89
  • 2884.48
7 Mayıs 2021 Cuma

Bahçeli'ye burun kıvırdılar ama HDP'yle ‘ortak anayasa' çalıştılar

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), "Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yıldönümü" vizyonuyla 100 maddelik anayasa önerisi hazırladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin geniş katılımlı bir toplantıyla kamuoyuna duyurduğu önerilere ilk tepki İYİ Parti lideri Meral Akşener ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan geldi.

MHP'nin hazırladığı anayasa metnini okumaya bile yanaşmayan iki lider, daha baştan retçi bir tutum aldı. Metnin içeriğine dahi bakmadan MHP'nin önerisine karşı çıktılar ve tartışmaya bile yanaşmayacaklarını ilan ettiler.

Oysa Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu, HDP'yle masaya oturarak "ortak anayasa" görüşmeleri yapmış, anlaşmaya vardıkları konuları 2023 seçimlerinin "mutabakat metni" haline getirmek için çalışmalar yürütmüştü.

HDP'yle ortak anayasa hazırlayan İYİ Parti ve CHP'nin, MHP'nin hazırladığı metni tartışmaya bile yanaşmamasını basit bir siyasi tepki olarak geçiştirmemek lazım. Bu tepki ve karşıtlık "Millet ittifakı" ile "Cumhur ittifakı" arasında cumhuriyetimizin 100. yılıyla ilgili vizyon farklılığından kaynaklanıyor.

Cumhuriyet'in 100. yılı, ülkemiz için son derece kritik bir dönemeci işaret ediyor. Batı'nın en büyük korkusu Türkiye'nin yüz yıl sonra küllerinden yeniden doğması ve dünya siyaset arenasında yerini güçlü bir aktör olarak almasıydı. 100. yılında Türkiye'yi zayıflamış, iyice güçten düşmüş bir ülke olarak görmek istiyorlardı. Bu arzularını da yeni bir anayasayla pekiştirme niyetindeydiler. ABD öncülüğündeki Batı koalisyonunun, Irak işgalinden sonra yaptığı anayasayı hatırlayalım. Irak'ı hücrelerine dek ayıran bir anayasayı Iraklıların başına çaktılar. Bunun bir benzerini Türkiye'ye de yapmak istedikleri sır değil. Hatta FETÖ darbesi başarılı olsa, PKK tasfiye edilmese Türkiye, Irak ve Suriye'dekine benzer bir şekilde parçalanacak ve bu durum da yeni bir anayasayla perçinlenecekti.

HDP'yle "ortak anayasa" görüşmeleri yapan İYİ Parti ve CHP'nin durumunu da bu kapsamda görmek gerekiyor. Darbeyle alt edemedikleri "Cumhur ittifakı"nı eğer seçimlerle alt edebilirlerse Türkiye, Cumhuriyetin 100. yılına bunların yaptığı anayasayla girecek. Bunun bütün hazırlıklarını yapmış ve yol haritasına bağlamış durumdalar. Türkiye'yi oldu-bittiye getirerek Irak ve Suriye'ye çevirmenin planlarını yapıyorlar. CHP, İYİ Parti ve HDP'nin üzerinde mutabık kaldığı "ortak anayasa" metnine bakıldığında zaten Türkiye'nin "federatif" bir yapıya kavuşturulmak istendiği açıkça görülecektir.

AK Parti ve MHP'nin "ortak anayasa" çalışması, cumhuriyetimizin 100. yılında devletin üniter yapısını koruyarak ülkenin birliğini, beraberliğini pekiştirmeyi amaçlıyor; mevcut darbe anayasası, Türkiye Cumhuriyeti'ni yeni yüz yıla taşıyamaz; aksine ciddi problemler doğmasına neden olur.

Batı'nın yüz yıllık hesap ve planları "Cumhur ittifakı"nın hazırlayacağı yeni bir anayasayla ancak tümden boşa çıkarılabilir. Ülkeyi bölme hazırlığı içinde olan ama dilinden "Tam bağımsız Türkiye" sloganını da düşürmeyen İYİ Parti ve CHP'nin HDP'yle yapacağı bir anayasa ise sonun başlangıcı olur. Şunu bilelim ki, HDP'yle ortak anayasa çalışması içinde olan CHP, İYİ Parti ve diğer partilerin Türkiye'yi götüreceği yer Irak ve Suriye'den farklı olmayacaktır.

<p>Kelebek camı, bazı otomobillerde ön  kapıda, bazılarında arka kapıda, bazılarında ise her iki

Otomobillerin Arka Kapısında Yer Alan Kelebek Camı Ne İşe Yarar?

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...

Tom Cruise hayranlarına müjde! Müzikal film projesine hazırlanıyor