• $16,3563
  • €17,5101
  • 974.894
  • 2418.1
27 Ocak 2021 Çarşamba

Atatürk Cumhuriyeti mi İkinci Cumhuriyet mi?

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, sosyal medya hesabından partisinin İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nu eleştirirken “Biz Atatürk cumhuriyetinden yanayız, ikinci cumhuriyetten yana değiliz” diyerek tepki gösterdi.

CHP’de bugün yaşanan ayrışmayı bu ideolojik kavramlarla açıklamak mümkün.

“Atatürk cumhuriyeti” kavramı daha çok CHP’nin “kurucu değerleri”ni kapsıyor. “İkinci cumhuriyet” kavramı ise FETÖ’cü liberallerin ABD’de pişirdiği, “yeni sol” adıyla CHP’de gruplaşarak parti yönetimine taşıdığı bir yol. Devletin üniter yapısını ortadan kaldırmaya ve “federal Türkiye”ye kadar giden bir içeriğe sahip.

Bu akım, CHP’de temsilini “10 Aralık hareketi” ile Kemal Kılıçdaroğlu yönetiminde buluyor. “İkinci cumhuriyet” akımı, Deniz Baykal’ın kaset darbesiyle indirilerek yerine Kılıçdaroğlu’nun geçirilmesiyle güç kazandı. Şu an parti yönetimine “ikinci cumhuriyetçiler” hakim.

CHP’de çatışan ve ayrışan taraflar bu iki düşünce eğilimi etrafında gruplaşmış durumda. Partide bölünme ve ayrışma olursa, Muharrem İnce örneğinde olduğu gibi “Atatürkçü”ler partiyi terk edip yeni bir partide birleşirse büyük ihtimalle savaşı “ikinci cumhuriyetçiler” kazanmış olacak.

Zira Muharrem İnce’nin kurmaya hazırlandığı parti, CHP yönetimine tepkili olan isimlerin partiyi terk ederek İnce’nin etrafında toplanmasını getirecek ve böylece Atatürkçüler Kılıçdaroğlu’nun ayağına dolanmaktan çıkmış olacak.

Muharrem İnce’yi ayrı parti kurmaya yönlendiren aklın böyle bir hesabı var mı, yok mu bilinmez; ancak İnce’nin kuracağı parti tabelada kalırsa böyle bir işleve hizmet etmiş olacak.

CHP’yi FETÖ güdümündeki bir grup siyasi hırsıza kaptırmak Atatürkçülüğün sonu olur. CHP’de kendini “Atatürk cumhuriyeti”nden yana sayanların yapacağı tek şey partilerini bu siyasi şebekeden kurtarmak olmalı. Aksi durumda CHP’yi tümden kaybedecekleri gibi kendilerine yenilmekten, mülteci olarak başka partilere dağılmaktan kurtaramazlar.  

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Eşek arısının fare avı dehşete düşürdü! Saniye saniye kaydetti

Selçuk Bayraktar'ın kumanda ettiği MiG29 ile kol uçuşu yaptı! AKINCI TİHA'nın Azerbaycan'daki ilk uçuşu

Turistler için cazibe merkezine dönüştü! Çölün ortasında kuruldu