• $9,3403
  • €10,8678
  • 529.746
  • 1417.7
23 Temmuz 2021 Cuma

Altun'u doğrulayan o video

Bazı medya kuruluşlarının yabancı vakıflardan aldığı fonlar gündeme gelince Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da haklı olarak "Beşinci kol faaliyeti" uyarısı yaptı ve yeni bir düzenlemeye duyulan ihtiyaca dikkat çekti.

Başta CHP'li Mehmet Bekaroğlu olmak üzere pek çok kişi de sosyal medya üzerinden Fahrettin Altun'a saldırarak dikkatleri asıl konudan uzaklaştırıp başka yöne çekmeye çalıştı.

Oysa yabancı devletler tarafından fonlanan medya kuruluşlarının masum bir faaliyet içinde olduklarını kimse iddia edemez.

Batılı vakıflar, Türkiye'de bağımsız gazeteciliği desteklemek için mi bu kadar para yağdırıyor?

Yeni nesil beşinci kol faaliyetleri aslında böyle vakıflar aracılığıyla dağıtılan fonlarla gerçekleşiyor. Dezenformasyon yapan, bilgi kirliliği üreten, toplumsal birliği sabote etmeye çalışan medya kuruluşlarını tek tek çıkarıp bakın; hepsinin yabancı vakıflar tarafından finanse edildiği gerçeği karşımıza çıkacaktır.

Peki bunlardan hiç mi biri doğru habercilik, gazetecilik yapmaz? Erdoğan düşmanlığı eşittir bağımsız gazetecilik mi? PKK-YPG seviciliği, FETÖ yandaşlığı hep tarafsız yayıncılığın gereği mi?

Biraz dikkatli bakılınca "tarafsız yayıncılık", "bağımsız gazetecilik" laflarının aslında birer maske olduğu görülür.

Bu fon tartışmalarıyla adı gündeme gelen Ruşen Çakır'ın sosyal medyada dün çokça dolaşan 20 saniyelik bir videosu vardı. İlginçti. 2019 tarihli videoda Çakır, Erdoğan'ın İstanbul seçimlerini kaybetmesi ve sonrasında siyasi hayatının kötüye gitmesi durumunda Türkiye'yi nelerin beklediğini anlatıyordu. Ve Çakır'ın dilinden "Erdoğan kaybederse Türkiye'nin hangi tempoyla işgal edileceğinin gündeme geleceği" sözleri dökülüyordu. Sonrasında sözlerini düzeltme gereği duyuyordu tabii.

"Erdoğan'ın kaybetmesi durumunda Türkiye'nin hangi tempoyla işgal edileceğinin gündeme geleceğini" söylemek elbette iyi bir gazetecilik öngörüsüdür; ama bu tespiti gizlemeye, saklamaya çalışmak art niyetli bir gazeteciliğin işaretidir.

Burada asıl soru, yabancı devletler tarafından fonlanan medya kuruluşlarının söz konusu amaca ne kadar hizmet edip etmediği olmalıdır.

Fahrettin Altun'un, yabancı devletlerin fonladığı medya kuruluşlarının faaliyetleri için "beşinci kol" benzetmesi yapması boşuna değil. "Beşinci kol faaliyetleri" genel olarak işgale zemin hazırlamak için yürütülür. Fonlanan medya kuruluşları bunun ne kadar farkında şüphesiz bilinmez. Ama fonlanan medya kuruluşlarının her konuda kendi ülkesini bırakıp karşı devletten yana tutum almasını anlamak da mümkün değil. Çok olmadı, hatırlayacaksınız; "Türkiye'nin Libya'ya cihatçı taşıdığı, Karabağ'a paralı asker gönderdiği, DEAŞ'a silah taşıdığı, Irak ve Suriye'de sivilleri katlettiği" vs. gibi haberlerin fonlanan medya kuruluşları aracılığıyla nasıl servis edildiğini...

Bunları sadece ideolojik nefretle, düşmanlıkla açıklamak yetersiz. Yabancı fonların Erdoğan karşıtı yayın yapan mecralara bu kadar çok para akıtması normal mi? CHP'nin İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun, Çakır'ı savunurken "her şey şeffaf bir şekilde alınıp verilmiş" demesi, durumu izah etmeye yetiyor mu?

O yabancı devletler, bu ülkenin Meclis'ini uçaklarla bombalayan, 251 vatandaşımızı tanklarla, toplarla, uçaklarla katleden darbeci FETÖ'yü savunup müdafaa ettiler. 40 yıldır Türkiye'de terör estiren, binlerce güvenlik görevlisi ve vatandaşımızı katleden terör örgütü PKK'yı destekleyen de aynı ülkeler ve vakıflar değil mi? Bunların "bağımsız gazeteciliği" desteklediğini iddia etmek için fazlasıyla saf olmak gerekiyor.

Sözün özü; ABD'de, Rusya'da, Avrupa'da, yabancı devletler ve vakıflarla ilişkili medya kuruluşları nasıl sıkı bir denetime tabii tutuluyorsa kendi ülkemizde de -fazlası değil- aynısı olmalı. Madem yabancı fonlarla şeffaf bir ilişki söz konusu, o zaman kimsenin bağımsız bir denetim mekanizmasından korkmasına, çekinmesine de gerek yok, değil mi?

<p> </p>

Trabzonspor-Fenerbahçe Maç Yorumu Hakemin hatası var mıydı?

Cerrahpaşa'da yeni yoğun bakım servisleri açıldı

Kargaların şaşırtıcı zekası ve alet kullanabilme becerisi

Dev şirketlerinin logolarındaki gizli anlamlar