• $32,8247
  • €35,2364
  • 2452.56
  • 10771.4
6 Mart 2023 Pazartesi

Akşener, oyuna getirilmeyi nefsine yedirememiş

İYİ Parti'nin Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığına onay vermemesi üzerine CHP tarafı bir mağduriyet hikayesi yazmaya başlamıştı.

CHP Genel Merkezi'nde ileri gelen yöneticiler, krizin çıktığı ilk andan itibaren Meral Akşener'in masa bileşenlerini, özellikle de Kemal Kılıçdaroğlu'nu arkadan bıçakladığını yayarak dramatik bir hikâye uydurmaya koyuldu.

Amaçları şüphesiz Akşener'i "masayı deviren" kişi olarak masanın altında bırakmaktı.

Ne var ki Meral Akşener'in son açıklamaları hikâyenin hiç de anlatıldığı gibi olmadığını gösteriyor.

O gün neler yaşandığını bakın Meral Akşener nasıl anlatıyor:

"Bana söz gelince 'bizim anketlerde Yavaş ve İmamoğlu çıkıyor. Ama isterseniz bir kamuoyu araştırması yapalım ona göre hareket edelim' dedim. Kılıçdaroğlu kabul etmedi bu önerime hiddetlenip ayağa kalktı. Kendi adaylığının bugün ortak bir yazılı açıklamayla duyurulmasını talep etti. Ben de partime sormadan böyle bir karar veremem dedim. 'Siz imzalamayın o zaman biz imzalarız duyururuz' deyince ben masadan kalkayım o halde dedim. Siz bilirsiniz dedi."

Bugüne kadar kamuoyuna deklare edildiği gibi altılı masa sözde çok demokratik bir şekilde, "ortak akıl" ile "ortak aday" belirleyecekti.

Fakat, sadece söz hakkını kullandığı için Meral Akşener'i dövmekten beter etmişler. Masanın diğer küçük bileşenleri de Kılıçdaroğlu yancılığı yaparak bu sahneye sessiz kalmış.

Daha sonra kopardıkları yaygarayla Meral Hanım'ı şeytanlaştırmaya ve Kılıçdaroğlu'nu da "mağdur" göstermeye çalıştılar.

Oysa beş parti birden Meral Akşener'e adaylık konusunda adeta tuzağa düşürmeye çalışmış. Bugüne kadar konuyu masaya hiç getirmeyerek Kılıçdaroğlu'nun adaylığını son anda oldu-bittiyle çıkarmak istemişler. Meral Akşener ise bu kurnazca yaklaşımı kendi nefsine yedirememiş. İYİ Parti ve Meral Akşener'in, masadan kalktıktan sonra bir B planının olmaması da bunu açıkça gösteriyor.

İşin özüne bakarsak; buradaki asıl sorun kimin kime ne yaptığı değil. Çok partili koalisyon yapılarında bu tür anlaşmazlıklar zaten kaçınılmaz. Altılı masanın istikrarlı bir gidişata sahip olması zaten mümkün değildi. Modası geçmiş bu tür ortaklıkların bir geleceğinin olmayacağı bir kez daha ortaya çıkmıştır. Millete söyleyecek yeni sözü olanlar eski yöntemlerden uzak durmalıdır. 90'lar Türkiye'sinin koalisyon yapılarıyla millete verecekleri zaten bir şey yoktu. Bu gerçeğin seçimlere günler kala ortaya çıkması fazlasıyla hayırlı olmuştur.

<p>Yeni sezonu başlayan MasterChef Türkiye ile ekranda yer almaya devam eden Danilo Zanna; İstanbul'

Danilo Zanna: 'Danilo Kebabı'nı mutlaka deneyin'

A Milli Takım kampında Vincenzo Montella ile Arda Güler arasında ilginç anlar!

BİM'de bu salı neler var? BİM 25 Haziran 2024 aktüel ürünler kataloğu

Turistlerin gözdesi... Bergama Akropolü'nün kuşları