• $17,8657
  • €18,433
  • 1027.43
  • 2829.58
14 Mart 2018 Çarşamba

Afrin kuşatması ve “terör koridoru”nun sonu

Genelkurmay Başkanlığı, dün itibarıyla çemberin tamamlandığını ve Afrin kuşatmasının başladığını duyurdu. Sivillerin tahliyesi içinse güneyde bir geçiş koridoru bırakıldı. Fakat terör örgütü PKK/YPG, sivillerin Afrin’den çıkmasına izin vermiyor. Kandil, sivilleri canlı kalkan olarak kullanıp kendince Türkiye’yi uluslararası alanda zor durumda bırakmayı planlıyor.

Afrin’de sivillerin canlı kalkan olarak tutulması terör örgütü PKK/PYD ile DEAŞ arasında zerre kadar bir fark olmadığını gösteren güzel örneklerden biri. Hatırlanacak olursa DEAŞ, Irak ve Suriye’de ele geçirdiği yerleşim yerlerindeki sivilleri hep canlı kalkan olarak kullandı. Terör örgütü PKK/YPG, bu kanlı taktiği bire bir kopya ederek Afrin’de kullanıyor.

Hatta, dikkat edilirse, DEAŞ ile PKK/YPG arasındaki görünür farklıklar da giderek ortadan kalkıyor. Bu konuda önemli bir bilgi, Genelkurmay Başkanlığı’ndan geldi. Orgeneral Hulusi Akar, Zeytin Dalı Harekatı’yla hem PKK/PYD’nin, hem de DEAŞ’ın bölgeden temizlendiğini açıkladı. Orgeneral Akar, “DEAŞ’lı teröristlerin kıyafet değiştirip PKK’nın arasına katıldığını” duyurdu.

Türkiye sahaya inene kadar Suriye’de DEAŞ-YGP tiyatrosu oynanıyordu; ancak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı’yla sahaya çıkmasıyla bu oyun bozuldu. İki terör örgütü, başta farklı cephelerden Türkiye’ye saldırdı; şimdi ise anlamsız kalan bu maskelerini çıkarıp asıl kıyafetlerini giyerek, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne karşı ortak savaşmaya başladılar.

Fakat Türkiye’nin sınır ötesine geçişiyle beraber YPG için de, DEAŞ için de çanlar çalmaya başladı. Afrin’in Türkiye’nin kontrolü altına geçmesi, “terör koridoru”nun sonunu getirecek. Türkiye, Afrin’den sonra rotasını Menbiç’e çevirecek. ABD ile yapılan görüşmelerde şimdiden sonuç alınmışa benziyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile Menbiç konusunda mutabakata varıldığını açıkladı. Çavuşoğlu, YPG’nin iki ülkenin nezareti altında Menbiç’ten çekileceğini duyurdu. Buranın güvenliğini Türkiye ile ABD birlikte üstlenecek. İki ülke arasında varılan mutabakatın uygulanmasına ilişkin takvim ise 19 Mart’taki toplantıda netleşecek. Çavuşoğlu, aynı prensibin Fırat’ın doğusundaki diğer yerleşim yerleri için de geçerli olacağını söyledi.

ABD’nin, Afrin ve Menbiç’i Türkiye’nin istediği çerçevede çözüme kavuşturarak Fırat’ın doğusu için dokunulmazlık elde etmek istediği sır değil elbet. Fakat Ankara, Fırat’ın doğusunu PKK/YPG’ye bırakmaya asla rıza göstermez. ABD, bu gerçeği istese de istemese de anlayacak ve kabul etmek zorunda kalacak. Çünkü Türkiye, bu bölgede ağırlığını gerçekten koyduğunda, askeri olarak sahaya çıktığında ve kararlılığını çok net bir şekilde yansıttığında ABD’nin çok fazla seçeneği kalmaz. ABD, bugüne kadar zaten darbe girişimi dahil her yolu denedi ama sonuç alamadı. ABD için de Türkiye ile uzlaşmaktan başka yol yok.

<p> </p>

Cemevi provokasyonlarının perde arkası

Meryem Uzerli'den milyon dolarlık paylaşımlar! O fotoğraflar Instagram'ı salladı

Türkiye'nin en yakışıklı jönü belli oldu! Burak Özçivit listeye bile giremedi

Defne Samyeli'den hayranlarına müjde: Bu yıl 3 single çıkarmış olacağım