• $32,537
  • €34,9011
  • 2485.36
  • 9546.8
6 Mart 2024 Çarşamba

ABD'ye en büyük meydan okuma

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Michael Erik Kurilla, terör örgütü PKK/YPG'nin kontrolündeki Suriye'nin kuzeyindeki bölgeleri ziyaret ettiği haberleri gelirken Külliye'de kabine toplantısı devam ediyordu.

Terör örgütü PKK/YPG'nin yöneticileriyle kameralara poz veren ABD'li komutanın "ortaklarıyla güvenlik konularını görüştüğü" bilgisi paylaşıldı.

Kuşkusuz, ABD ve terör örgütü arasındaki ilişkiler ara sıra medyaya düşen bu sembolik ziyaretlerle sınırlı değil. Suriye'nin kuzeydoğusundaki terör varlığı tamamıyla ve bütünüyle CENTCOM'un eseridir. Dolayısıyla burada ABD'nin eğitip silahlandırdığı, koruyup kolladığı bir terör gücünden bahsedilebilir.

Terör örgütü PKK/YPG'nin kendi başına Suriye'nin kuzeyinde ABD'yle "partner" olabilecek bir gücü ve varlığı söz konusu edilemez.

ABD'nin Türkiye'nin güney sınırlarında iskeletini terör örgütü PKK/YPG'den meydana getirdiği bir "teröristan" kurmaya çalıştığı sır değil. ABD, bu süreci er ya da geç, bir oldu-bittiyle tamamlamayı planlıyor. Ankara'da iktidarı kontrol eden aktörler değiştiğinde ABD'nin önü açılacak. Bu açıdan bakıldığında Türkiye'nin pamuk ipliğine bağlı olduğu da görülebilir. Düşünün 14-28 Mayıs seçimlerinde seçimleri kazanıp devleti ele geçirselerdi güney sınırlarımızda "teröristan" kurulmaya başlamıştı bile. "Teröristan" hepi topu bir iktidar değişikliğine bakar, anlayacağınız. Kemal Kılıçdaroğlu'nun yerine gelenlerin de aynı şekilde ABD'nin hizmetinde olduğu görülüyor.

ABD'nin "teröristan" planıyla nasıl mücadele edileceği ya da edildiği hususu ise aklımızı kurcalayan soruların başında geliyor.

Türkiye'nin ABD planına karşı şüphesiz kendi stratejik planları var ki, CHP öncülüğündeki muhalefet cephesi uzun süredir tam da devletin bu planlarıyla kavga etmektedir.

CHP'nin, Türk askerini Suriye ve Irak'ın kuzeyinden çekmek için kendisini niye bu kadar paraladığını herhalde herkes az çok kavramıştır.

ABD'nin güneyimizde PKK devleti kurma planlarını boşa çıkarmak için Ankara da kendi stratejik güvenlik planlarını uygulamaya koymuştur. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyindeki -giderek derinlere inen- askeri üslenmesi, Suriye'nin kuzeyindeki askeri varlığımızla birleşince Ankara'nın, Irak ve Suriye jeopolitiğine tümden hakim olmasını sağlayacak. 2016'da Suriye'ye girme kararı, 2019'dan itibaren de aralıksız bir şekilde Irak'ın kuzeyinde askeri üs bölgelerinin inşa edilmesi, bu stratejik planın bir ayağını oluşturmaktadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CENTCOM'un terör örgütü PKK/YPG'yi ziyaret edip kameralara poz verdiği günün akşamında ABD'yi hedef bu açıklamaları aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti devletinin kararlı bir meydan okuması olarak da görülebilir:

"Türkiye'yi güney sınırları boyunca kuracağı bir teröristanla dize getireceğini düşünenlere yeni kâbuslar yaşatacak hazırlıklarımız var. Ülkemizin ve milletimizin terörle mücadele hususundaki kararlılığını hâlâ anlayamamış olanlara bu gerçeği kabul ettirene kadar şartları zorlamaktan geri durmayacağız."

<p>Son günlerde Hızlı Destek Kuvvetleri'nin Abdulfettah  el-Burhan komutasındaki ordu karşısında böl

İran'ın Sudan'da ne işi var?

Bursa'da define faciası! 1 kişi öldü, 2 kişi kayıp

İzmir'de iki fabrikada yangın: Kontrol altına alındı

Geri sayım başladı! Türkiye Mars yolculuğu simülatörünü devreye aldı