• $28,9281
  • €31,2692
  • 1877.84
  • 8057.42
9 Ağustos 2023 Çarşamba

40 yıl sonra gündemimizden çıkan ‘sorun'

Asla kurtulamayacağımız kanlı bir sorun gibiydi. 1980'lerin sonlarında başladı. 1990'lar boyunca devam etti. 2000'lerde kısa bir ara verdiyse de sonradan eşi görülmemiş şekilde tırmandı. Tehdidin boyutu ülkenin bölünmesine kadar varmıştı.

Türkiye'nin sosyal, ekonomik ve siyasal sorunlarının başında bu tehdit geliyordu.

Gazete manşetleri, televizyon haberleri bu tehditle açılır, bununla kapanırdı.

40 yıl boyunca Türkiye'yi derinden etkileyen, büyük can kayıplarının yanı sıra büyük ekonomik maliyete sebep olan bu tehdidi sanırım anlamışsınızdır; PKK terörü!

Asal'ın "Türkiye'nin en önemli sorunu ne" başlıklı araştırması önüme düştüğünde fark ettim. Araştırmanın sonuçları bu tehdidin ölçülemeyecek kadar aza indiğini gözler önüne seriyordu.

Asal'ın temmuz ayında 2520 kişiyle, açık uçlu sorular yöneltilerek yaptığı "Türkiye'nin en önemli sorunu ne?" başlıklı araştırmasında ilk sırada yüzde 68.6'yla ekonomi/hayat pahalılığı yer alıyor. Bunu yüzde 5.2'yle yine bu başlıkla bağlantılı olarak işsizlik takip ediyor. Yüzde 3.5'la mülteciler, yüzde 2.4 ile eğitim, yüzde 2.1'le de adalet diğer önemli "sorun" başlıkları olarak öne çıkıyor.

Türkiye'nin en zor yıllarında, siyasi kriz ve ekonomik çöküş günlerinde bile PKK terörü 'sorun' sıralamasında birinciliği elden hiç bırakmamıştı. 40 yıl boyunca neredeyse tek gündemimiz "terör" tehdidiydi. 40 yıl sonra bu tehdidin ortadan kalkmış olması aslında mucize sayılabilecek bir gelişme.

Bu büyük başarının mimarı kuşkusuz Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan başkası değil. Teröre karşı kararlı duruşu olmasaydı bu sorun ortadan kalkmazdı. FETÖ'nün tasfiye edilmesini de bu kapsamda değerlendirmek gerekiyor. TSK'nın terörü dışarıda, inlerinde bitirme taktiği ile Hakan Fidan'ın istihbarat teşkilatını teröre karşı konumlandırması da bu büyük gelişmenin başlıca ayaklarını oluşturuyor.

Son bir not: Terör tehdidi her ne kadar ülke gündeminden çıkarılmışsa da terör örgütü varlığını hâlâ sürdürüyor. İktidar el değiştirirse terör tekrar geri döner ve kolay kolay da bir daha gitmez!

<p>Sağlık Bakanlığınca, acil vakaların en kısa sürede sağlık kuruluşlarına sevkinin sağlanması amacı

Ambulans helikopter 7 il arasında mekik dokuyor

İşgalci İsrail Batı Şeria'da ablukaya devam ediyor... Cenin Mülteci Kampı'na baskın

300 bin TL ile 350 bin TL arası! İşte adeta teklif yağan ikinci el otomobil modelleri…

Anadolu kökenli 41 eser Türkiye'ye dönüyor... Yurtdışına yasadışı yollarla kaçırılmışlardı