• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
1 Eylül 2023 Cuma

30 Ağustos ve 100. Yıl Marşı

Yeni bir dünya savaşı insanlığın kapısını çalarken, Türkiye, cumhuriyetin 100. yılını büyük bir ciddiyetle karşılıyor. Kimisinin "şaşaalı" diyerek yüz çevirdiği, gözden düşürmeye çalıştığı gösteri ve etkinlikler aslında Cumhuriyet'in yeni yüzyılını güçlü karşılama istediğinden kaynaklanıyor. Türkleri yüz yıl önce bu coğrafyadan silme, Anadolu'dan çıkarma çabaları (kabul edelim, etmeyelim) büyük bir travmaya yol açtı. Bu coğrafyanın korkuları, endişeleri hâlâ diri.

Lozan'ın 100. yılında bile Türkler hâlâ -aba altından gösterilen- Sevr haritalarıyla tehdit ediliyor. Anadolu'yu etnik ve mezhep savaşlarıyla bölüp parçalama planları rafa kaldırılmış değil. Türkiye'nin güneydoğusunda bir PKK devleti kurmayı başaramayınca Suriye ve Irak'tan başlayarak Anadolu'ya geri gelmeyi önlerine koydular.

Bir coğrafyanın yüz yıllık korkularını geride bırakmak kolay değil. Ekonomide, sanayide, ticarette, eğitimde-kültürde, askeri ve siyasi alanlarda korku eşiğini geride bırakacak şekilde büyümek, güçlenmek gerekiyor.

Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan öncülüğünde, cumhuriyetin 100. yılında bu tarihi eşiği aşma iradesini gösterebildi. "Büyük Türkiye" vizyonu hem devlete hem de millete büyük bir cesaret aşıladı. Son 20 yılda Erdoğan liderliğinde Türkiye bu alt yapıyı inşa etmek için olağanüstü bir gayretle çalıştı.

Malazgirt Zaferi ile İstanbul'un Fethi'ni ve Cumhuriyet'in kuruluşunu birbirinin devamı olarak görmeyen bir devlet yönetimi bu başarıyı yakalayamazdı. Nitekim Erdoğan öncesi dönemde yaşanan başarısızlığın ana nedeni budur.

Cumhuriyetimizin 100. yılına Erdoğan sayesinde "Güçlü Türkiye" vizyonuyla giriliyor. Cumhuriyetin 100. Yıl Marşı'nın Erdoğan'a nasip olması da ayrıca önemli. İletişim Başkanlığı'nın düzenlediği yarışmaya katılan dört yüz eser arasından seçilen ve "100. Yıl Marşı" olarak kabul edilen eser, 30 Ağustos Zafer kutlamalarında ilk kez önceki akşam seslendirildi. Beğenenlerin ağırlıkta olduğu marşın sözleri bence oldukça önemli. Cumhuriyet'imizin yüzüncü yılında devletle milletin buluştuğunu ve bundan doğan gücün ise Anadolu'yu parlatmaya devam edeceğini çok güzel ifade ediyor.

Anadolu'nun işgalden kurtarıldığı büyük zaferin yıldönümü olan 30 Ağustos'un diğer bir yüzü ise Cumhuriyet'in kurucusu olduğunu iddia eden CHP'nin içine düştüğü hal ve ahvaldir. Buna değinmeden geçmek gerçekten büyük bir eksiklik olur.

Büyük Zafer'in yıldönümünde Kemal Kılıçdaroğlu Genel Başkanlığı'ndaki CHP maalesef "cumhursuz cumhuriyetçilere" dönmüş durumda. Muharrem İnce gibi Cumhuriyetçiler CHP'den kapı dışarı edildiler. Atatürk'ün "milli devleti"ni terör örgütlerinin siyasi uzantılarıyla "özerklik" müzakereleriyle masaya yatırdılar. 100. yılında CHP'nin en büyük krizi milli olmayan bir Atatürkçülük çizgisi inşa etmeye çalışmasından ileri geliyor. CHP'nin terör örgütü FETÖ ve PKK ile girdiği ittifakın ideolojik-siyasi argümanlarına bakılırsa, bu kesinlikle görülür.

<p>Kocaeli'nin Gebze ilçesinde palet fabrikasında çıkan yangına müdahale ediliyor.</p><p>Barış Mahal

Kocaeli'de palet fabrikasında yangın çıktı

Gazze güneş batmadan karanlığa gömülüyor... İşgalci İsrail'in durmayan vahşeti

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı

Rıza Çalımbay ve İsmail Kartal tercihini yaptı! İşte dev derbinin 11'leri...