• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
24 Mart 2021 Çarşamba

2023'ü belirleyecek kongre

AK Parti'nin 7. Olağan Kongresi bugün toplanıyor. Gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı "manifesto" niteliğindeki konuşmada olacak. AK Parti'nin 2023'e doğru yol haritasını netleştireceği kongre batılı başkentlerden de yakından takip edilecek.

2023 seçimlerinin arifesinde gerçekleşen kongrenin iç siyaset açısından önemi büyük. AK Parti'nin 19 yıllık kesintisiz iktidarının sürüp sürmemesi biraz da 2023'teki seçimlere nasıl hazırlandığına bağlı. AK Parti, değişen dünyanın, sorunları ve beklentileri artan Türkiye'nin ihtiyaçlarına nasıl karşılık verecek? Erdoğan, bu kongrede partisini nasıl şekillendirecek?

Büyük kongrenin yerel seçimlerde yaşanan kayıpların gölgesinde gerçekleştiğini hatırlatmakta fayda var. AK Parti, İstanbul ve Ankara'yı kaybetmenin travmasını hâlâ atlatabilmiş değil. Bu travmayı atlatabilmek için ilk günden beri tedbirler alınıyor. İl ve ilçe kongrelerinde yüzde 60'a varan bir değişiklikle Erdoğan, partisindeki "metal yorgunluğu" kısmen almaya çalıştı. Fakat, değişimin seçimsiz olmasının teşkilatlarda ve tabanda ciddi eleştiri konusu olduğuna da dikkat çekelim.

Büyük kongrede, partinin en üst yönetim organı olan MKYK'da ciddi oranda bir değişim yaşanması bekleniyor. Dahası, kabinenin de değişeceği yönünde açıklamalar var. Kabinede ve MKYK'da değişim muhakkak olacak ama önemli olan teşkilatlarda, partinin en üst organlarında ve yönetimde yapılacak değişimlerin 2023'e giderken ne kadar etkili olacağı?

Nitekim bu kongre tarihe 2023'ü belirleyecek kongre olarak geçecek. Burada atılacak adımlar, alınacak kararlar son derece önemli.

Sonuçta teşkilatlar da kabine de AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çizeceği istikamete göre şekil alacak. Seçilecek kadrolar, Erdoğan'ın açıklayacağı "yol haritasını" hayata geçirecek uygun isimler olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapacağı konuşmada dünyaya kabul görmüş temel "evrensel değerler" üzerinden seslenecek. İçeride ise kongrenin de teması olan "güven ve istikrar" kavramları öne çıkacak. Ekonomide, adalet sisteminde ciddi reform beklentileri var.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugünkü kongreye motive olduğu ve iyi hazırlandığı görülüyor. Bu kongre, AK Parti'yi 2023'e taşıyacak. Erdoğan, 2023'ü bu kongrede -psikolojik olarak- kazanmayı arzuluyor. Partisini motive etmeyi başarırsa muhalefetin 2023'e engel teşkil etmesi mümkün değil.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak