• $9,3454
  • €10,8621
  • 530.058
  • 1417.7
21 Haziran 2021 Pazartesi

2023'e doğru derin suikastlar ve bombalı saldırı hazırlıkları

Derin suikastlar, faili meçhul cinayetler... 90'larda Türkiye'nin başına bela edilen bu kanlı olayların arkasında Amerika'nın uzantısı "paralel devlet" vardı. Amaç da terör örgütü PKK'yı siyasallaştırmak ve Kürtlerin desteğini kazanmasını sağlamaktı.

Bu cinayetlerle PKK bağlantılı siyasi partilerin taban bulması sağlandı. 7 Haziran öncesi ise işi toplu katliamlara vardırdılar. Seçime iki gün kala Diyarbakır'da HDP mitinginde patlatılan bomba hafızalardadır. Suruç ve Ankara Garı patlamaları da öyle.

Bu terör saldırılarıyla Türk siyaseti dizayn edilmeye çalışılmış, HDP'ye büyük bir toplumsal destek sağlanması hedeflenmiştir.

Türkiye, bu dönemleri her ne kadar geride bırakmayı başarmışsa da tümden sıfırlayacak noktaya gelememiştir. Seçim sathı mahalline girildiği her seferinde siyasi cinayetler gündeme gelmeye devam etmektedir.

İzmir'de HDP binasında gencecik bir kızın katledilmesi de seçim ayarlı bir terör saldırısıdır. 2023 seçimleri öncesi istikrarsızlık üretmeyi, kaos yaratmayı, siyaseti etkilemeyi ve toplumu manipüle etmeyi amaçlamaktadırlar. Bu saldırıyla "Cumhur ittifakı"nı hedef göstererek tükenen HDP'ye can suyu vermek istiyorlar.

Muhalefetin dört elle bu suikasta sarılmasının sebebi de biraz bu. Terörün odağı haline gelen, itibarı yerlerde sürünen HDP'yi canlandırmaları gerekiyor. HDP'yi "mağdur" bir parti gibi lanse etmeleri lazım. Yoksa muhalefet de 2023'te tepetaklak gidecek. Zira, yan yana getirdikleri irili ufaklı onlarca partiyle "Cumhur ittifakı"nı aşamıyorlar.

Muhalefet 7 Haziran 2015'teki seçim sonuçlarını biraz da Ankara Gar, Suruç ve Diyarbakır patlamalarına borçlu. 2023 seçimlerine de İzmir'de olduğu gibi derin suikastlar, sokak provokasyonları ve mafya figürleriyle tasarladıkları operasyonlarla girmek niyetindeler. Ve bu süreç maalesef başladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 17 Haziran'da Van'da bir araçta C-4 plastik patlayıcı düzeneğiyle üç kişinin yakalandığını, 18 Haziran'da ise Mardin Nusaybin'deki yol kontrollerinde 1,6 kilogram C-4 plastik patlayıcının ele geçirildiğini açıkladı.

Bu bombaların 2023 seçimlerini etkilemek için yola çıkarıldığı ortada. Adı ister PKK ister DEAŞ olsun; 2015'te olduğu gibi muhalefetin yolunu bombalarla, suikastlarla açmayı planlıyorlar. Fakat 2015'ten farklı bir Türkiye var. FETÖ her yerde değil artık. İstedikleri gibi at koşturmaları da zor. Devlet bu tür sabotajları, suikastları, katliam girişimlerini büyük oranda engellemeyi başarmıştır. Ancak 2023'e kadar teyakkuz halinde olmak şart.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Cerrahpaşa'da yeni yoğun bakım servisleri açıldı

Kargaların şaşırtıcı zekası ve alet kullanabilme becerisi

Dev şirketlerinin logolarındaki gizli anlamlar