• $17,9624
  • €18,3362
  • 1032.35
  • 2795.06
17 Ocak 2015 Cumartesi

Netanyahu’nun Türkiye düşmanlığının bilinmeyen nedenleri

Netanyahu’nun Gazze ve genel olarak Ortadoğu’daki saldırgan tutumunun yanı sıra Türkiye’ye karşı olan özel düşmanlığının nedeni, sadece İsrail’in genel politikası ve Siyonizm’le açıklanamaz. Bunun şaşırtıcı tarihi kökleri ve bağlantıları vardır.
Bension Netanyahu’nun oğlu olan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Likud Partisi’nin lideridir.Bu aşırı sağcı parti, 1925 yılında kurulan faşizan Revizyonist Parti’nin devamıdır. Baba Netanyahu, bu hareketin tarihsel önderi Vladimir (Zev) Jabotinski’nin sekreteri olarak görev yapmıştır. Netanyahu ve Likud’un görüşlerinin fikir babası Jabotinski, Çanakkale Savaşı sırasında Osmanlı’ya karşı savaşan Yahudi Alayı’nın da kurucusudur. Ancak onun Osmanlı düşmanlığının tarihi 1915’ten eskidir. Kendisi İttihat ve Terakki’nin en önemli ve ünlü gazetecilerinden biridir. Jabotinski daha 28 yaşındayken1908’de Odesa’dan İstanbul’a gelmiş ve genel yayın müdürü olarak ‘Jön Türk’ gazetesinin başına geçmiştir. Fransızca çıkan bu gazete o dönemin en çok satan yayın organıdır ve yazarları arasında Yusuf Akçura ve Ahmet Ağaoğlu gibi Türkçüler vardır. ‘Jön Türk’, o dönemin elit kesiminin amiral gemisidir. O dönemde Siyonist sermaye hemen hemen her gazeteye para vermiş, bu yolla köşe yazarlarını ve editörleri etkilemeye çalışmıştır (Bkz. Esther Benbassa’nın araştırmaları).
Jabotinski, 1910’dan itibaren gerek Almancı İttihat Terakki’yle gerekse aşırı Siyonist görüşlere karşı çıkan Türk Yahudi Cemaati’yle ters düşmeye başlamıştır. İsrail’in kurulmasının ancak Osmanlı’nın parçalanmasıyla mümkün olacağını söyleyerek İngilizlerin safına geçmiştir. 1918’de Jabotinski’nin bizzat kendisi Ürdün cephesinde Türk askerine karşı silah kullanmıştır. Aşağıdaki satırlar Netanyahu’nun önder olarak kabul ettiği eski Jön Türkçü Jabotinski’ye aittir:
‘Türklerin egemen olduğu yerde ne güneş parıldar, ne de ot biter... Yahudiler hatta Siyonistler bile Türkleri İsmail dolayısıyla kardeşimiz olarak görüyorlar, halbuki Türkler Sami ırkından değil Turan ırkındandır, gerçi o ırktan olan Araplar da kardeşimiz değildir, onlarla hiçbir ruhsal yakınlığımız yoktur. Biz 2000 yıldır Avrupa’yı inşa eden bir ırk olarak, İsrail Devleti’ni kurup Avrupa’nın sınırlarını Fırat’a kadar uzatacağız.’(Jabotinski’nin otobiyografisi)
İşte bu ırkçı ve kafatasçı zihniyetin sahibi Jabotinski tarih boyunca Yahudilere büyük kötülükler yapmış olan Batılıların hizmetine girmiştir, o kadar ki Rus Devrimi’nden sonraki iç savaşta Ukrayna’da Yahudi katliamları düzenleyen Petliura faşist çeteleriyle işbirliği yapmıştır. Jabotinski, aşırı sağcı tutumu nedeniyle 1925 yılında ana akım Siyonistlerden ayrılarak ‘Dünya Revizyonist Siyonistler Birliği’ni kurmuştur. Bu hareket faşizandır, içinden Mussolini ve Hitler hayranı fraksiyonlar çıkmıştır. Hatta Jabotinski, 1930’larda Avrupa Yahudilerinin Filistin’e göçünü sağlamak için başlarına büyük bir felaket gelmesinin iyi olacağı fikrini de savunabilmiştir.
Jabotinski, Filistin’i kan ve ateşe boğan İrgun adlı terörist örgütünde kurucusudur. Bu örgüt, 1930’lu 40’lı yıllarda binlerce masum Filistinli sivili öldürmüştür ve Ortadoğu’da terörizmi Müslümanlar değil Yahudiler başlatmış, Filistinlileri topraklarından terörle sürmüşlerdir. Bu eylemlerdeki ölümler nedeniyle İsrail asla özür dilememiş ve hiç kimse de ‘Musevi terörü’ ifadesini kullanmamıştır. Bugün, devlet terörü haline dönüşen bu eylemlerin asgari programı tüm Ürdün’ün ele geçirilmesidir, azami programı ise meçhuldür.
Görüldüğü gibi Netanyahu çizgisi genel olarak Müslümanlara ve özel olarak Türkiye’ye ve Türklere karşı nefret ve saldırganlık doludur. Bu çizgi, klasik Siyonizmin Ben Gurion gibi liderlerine, Türkiye adına Lozan’a giden Hahambaşı Hayim Nahum’a, Yahudilere büyük destek ve olanak sağlayan İttihatçılara bile düşmandır. Türkiye Cumhuriyeti’nin bu insanlık suçlusu kişiye karşı haklı tepkilerini ele alırken, Netanyahu çizgisinin geçmişini de hatırdan çıkarmamakta fayda var.

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor