• $9,3121
  • €10,8453
  • 529.803
  • 1429.85
10 Ağustos 2014 Pazar

İsrail'in yaptığı ilk etnik temizlik değil

Gazze’nin doğusundaki Necef çölünde asırlardır yaşayan Bedeviler ve Bedevi kültürü İsrail politikaları nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Türkiye’de çölü yeşertme becerisiyle övülen İsrail’in çöl halkına yönelik etnik temizlik çabaları ortaya çıktı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Şubat ayında hazırladığı ve Avrupa basınına yeni yansıyan rapora göre İsrail’in Bedevilere karşı olan tutumu vahim bir insan hakları ihlali oluşturuyor.
Ortadoğu’nun göçebe bir kavmi olan Bedeviler Arapça’nın bir kolu olan Bedevice konuşuyor ve hayvancılıkla uğraşıyorlar. 1948’de İsrail’in kurulmasından önce Necef bölgesinde 100 bin Bedevi varken 1950 yılında bu sayı 11 bin’e düşmüş. Bedevilerin çoğu kaçmış, bir kısmı ise öldürülmüş. İsrail’in kurucusu Ben Gurion defalarca bütün Bedevilerin yok edilmesini istemiş.
Daha sonraki yıllarda Necef’e dönen Bedeviler kuzeydoğu bölgesine sıkıştırılmış. Çölde kurdukları kendi kültürlerine uygun yerleşim yerleri yıkılmış. Örneğin El Erakip adlı köy son 30 yılda tam 60 kere yıkılmış. Yahudilere ve özellikle son yıllarda sayıları artan ve kendileri de aşağılanan Afrikalı Musevilere yer açmak için Bedeviler baskı altına alınmış.
2013 Yılı Kasım ayında Necef’te özellikle Hura köyünde binlerce Bedevinin katıldığı gösteriler oldu. Gösteriler biber gazı ve el bombaları ile dağıtıldı. Gösterilerden sonra açıklanan hükümet planına göre Bedevilerin 35 adet köyde toplanmaları öngörüldü.
Birleşmiş Milletler bunu şiddetle eleştiriyor, çünkü bu plan hayvancılığa ve özellikle deve besiciliğine dayanan bir yaşam tarzı sürdüren bedevilerin yok olması anlamına geliyor. Öte yandan İsrailli sağ siyonistler bu planı bile fazla masraflı gördüklerinden uygulama askıya alınmış durumda. Görüldüğü gibi Gazze operasyonu İsrail’in ilk etnik temizlik girişimi değil. Bedeviler tünel de kazmıyor, roket de atmıyor ama soykırımcı siyonist politikaya yine de hedef oluyorlar. İşte ABD tarafından bölgenin tek demokratik devleti olarak ilan edilen ırkçı İsrail rejimi.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Başkan Recep Tayip Erdoğan'a Angola ziyaretinde  eşlik eden eşi

“Geleceği kadınlar belirleyecek”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu