• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
7 Ekim 2014 Salı

Gezici takımı şimdi de Hong Kong’ta

Küresel kapitalizm merkezlerinin gezici tayfası boş durmuyor. Mısır, Türkiye ve Ukrayna’dan sonra şimdi de Hong Kong’talar.

Senaryo hep aynı. Büyük kent meydanına, ana arterlere toplanıyorlar ve dağılmıyorlar. Eğer hoşgörü gösterilirse oradan huruç harekatı düzenleyip idari binalara saldırıyorlar. Polis onları dağıtmak isterse ‘barışçı insanları gazlıyorlar’ diye gürültü koparıyorlar. Çoğu gaz maskeli.
Taş, sopa, çelik bilye, sapan, molotofkokteyli, havai fişek gibi silahlar kullanarak zorbalık yaptıkları halde güvenlik güçlerini aşırı şiddet kullanmakla suçluyorlar. Amerikan hayat tarzı ve kültürünü savunduklarını renkli görüntülerle sergileyerek Batı’dan destek almaya çalışıyorlar. Zaten her yerde aynı Hollywood senaryosunu oynuyorlar.
Hollywood endüstrisi nasıl sanat ve kültürü ‘kültür karşıtı’ haline getirdiyse, geziciler de bir ’karşı devrim endüstrisi’ kurdular ve eylemlerini ve kendilerini ürünleştirdiler. Tıpkı beş para etmez Amerikan filmleri gibi gezi eylemleri de hep aynı. ‘Duran adam’ var, ‘provokatif sanatçılar’ var, ‘soğuk amerikan esprileri’ var.
Mısır’da atlı bedeviler, Türkiye’de de bir ‘palalı adam’ ortaya çıkardılar, Hong Kong’ta ise Gezicilere zincirle saldıran karateciler belirdi. Tabii hemen ‘mafya üzerimize saldırtıldı’ yalanı yayıldı.
Türkiye’de Gezi’den bir hafta önce ABD ve İngiltere’den gönderilmiş ‘iliştirilmiş’ medyacılar vardı. Hong Kong’ta da öyle. Hatta bunların bazıları, örneğin CNN muhabiri aynı şahıs, ta kendisi! Işid’in katlettiği Sotloff adında bir diğer Gezi muhabiri oraya gidememiş. ‘Bir ‘strateji dergisi’nin muhabiri olan bu Amerikalı Taksim’de bulunmuş, ‘diktatör Tayyip’ diye twitler atmış, dergisi Esat karşıtı iken nedense Hatay’da Esat yanlısı gösterilerde bulunmuş, ‘röportaj’ için Suriye’nin Sünni kesimine geçtiğinde vahşice öldürülmüş.
Hong Kong’taki gezicilerin sembolü şemsiye, çağrışım yaparak ‘İngiliz’ dostluğunu anımsatmak istiyorlar. Bizim Gezi’nin sembolü ‘kırmızılı kadın’dı. Bunun anlamı ‘Schindler’in Listesi’ filmindedir. Baştan sona siyah-beyaz olan bu filmde sadece küçük bir yahudi kız kırmızı bir mantoyla görülüyor. Mesaj ‘İsrail dostluğu’. Zaten ‘Kırmızı Manto’ diye bir kitap da var. Ama işin ilginç yanı o ki romandaki o kırmızı mantolu kızın babası Hitler’in Yahudi kökenli cellatlarından biri!
NSNBC sitesinin haberine göre Hong Kong’taki eylemleri düzenleyenler arasında ABD ‘think tank’ mensupları var. Tıpkı bizim gezi liderlerinin ABD ve İngiltere bağlantıları gibi. ABD liderliği ise Çin’i protestoculara karşı aşırı güç kullanmakla suçluyor ve ‘itidal’ çağrısı yapıyor. Demek ki taktik aynı. Türkiye’deki Pensilvanya çetesi gibi, Çin’de de ‘Sayın Li Üstadefendi Hazretleri’nin bir Falun Gong (FG) cemaati var. Tabii bu örgüt Hong Kong’ta hazır ve nazır.
Çin Komünist Partisi Hong Kong eylemcilerini kınıyor. Dönemin uyuşturucu ihracatçısı İngiltere 19’uncu yüzyılda afyon kullanımını yasaklayan Çin’e savaş açmış ve Hong Kong’u bir ticari liman olarak işgal etmişti. 1997 yılında barışçı biçimde Çin egemenliğine dönen bölge özel bir idari yapıyla yönetiliyor ve 2017’de seçimler olacak. Bu seçimlere müdahale etmek isteyen küresel kapitalist güçler iç kargaşa yaratıyorlar. Çin medyası, Rus medyası ve Batı’nın tarafsız medya organları Mısır, Türkiye, Ukrayna ve Hong Kong ‘turuncu eylemleri’ arasındaki benzerlik ve devamlılığa dikkat çekiyorlar. Kendilerini ‘emperyalizm karşıtı’ olarak tanıtan Türk solu ise Gezi eylemini kutsallaştırmış, oligarşiyle kurduğu ortaklığa toz kondurmuyor.
Hong Kong eyleminin Çin’i sarsma ihtimali çok düşük. Olsa olsa Batı’ya kısa vadeli ekonomik çıkar sağlayabilir. Ama Gezi eylemi, Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı duruşu olmasaydı Türkiye’ye çok zarar verebilirdi. Binlerce insanın öldüğü, paramparça olmuş, dondurucu kışı korkuyla bekleyen Ukrayna’ya bakın. Darbecilerin elinde İsrail uydusu yapılan, liderleri idama mahkum zavallı Mısır’a bakın. Bakın da biraz kendinize gelin.

<p>Manavgat'ta yardım götüren 4 esnaf alevlerin arasında kaldı. Ölümden son anda kurtulan 4 arkadaşı

Manavgat'ta 4 esnaf alevlerin ortasında kaldı

Fransa'da 400 evsiz Vosges Meydanı'nda çadır kurdu

Nizip sabunu yurt içi ve dışından yoğun ilgi görüyor

Milas'taki yangında zarar gören 80 hektarlık ormanlık alan havadan görüntülendi