• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
27 Aralık 2014 Cumartesi

Erdoğan ve dünyayı değiştirecek üç sözcük

Sistem, kendisini değiştirmek isteyenlere bütün mekanizmalarıyla karşı koyar. Erdoğan nefretinde birleşenler işte sistemin bu çark ve dişlileridir. CHP yönetimi, Fethullahçılar, Amerikancı liberaller, Avrupacı sosyalistler ve ultra PKK... Bu gruplar arasındaki yakınlaşma haberleri artık kanıksandı. Bu ittifakın temeli sadece nefret birlikteliği de değildir, çeşitli nedenlerden dolayı aynı duygulara kapılan mesela bir kısım ulusalcı var, ama onlar şu anda bu cephede değiller. Çünkü bu ittifakta yollar hep aynı merkeze çıkıyor: Amerikan hegemonyası altındaki sistem.
Kılıçdaroğlu’nun 17 Aralık 2013 darbesinin yapıldığı gün ABD Büyükelçisi’yle yakalanması tesadüf değildi. Gezi kalkışmasından bir hafta önce CNN, BBC ve Reuters ekiplerinin Taksim’e yerleşmeleri de tarih çakışması değildi. Kobani kalkışması sırasında ölen 50’ye yakın yurttaşımızın cenazeleri yerdeyken ‘Bıji Serok Obama’ diye bağırılması her şeyi yeterince açıklıyor aslında.
Yaşadığımız yerkürede birkaç yüzyıl önce oluşturulmaya başlayan ve 19’uncu yüzyılın ikinci yarısında hakimiyetini ilan eden bir ‘dünya sistemi’ vardır. Bu sistemde herkesin yeri bellidir. Batı bir yerde, Doğu bir başka yerde olacaktır. Zamanında beyan edildiği gibi beyaz yönetici, sarı işçi, siyah ise köylü olacaktır. İslam, dünya sisteminin dışına atılacaktır. Kimine liberal demokrasi, kimine dikta, kimine insan hakları, kimine ırk ayrımı reva görülecektir. Bu sistemin gereğidir. Bir Doğu ülkesi pratikte örneğin İskandinav ülkelerindeki uygulamaların birebir tümünü yerine getirse bile, Batı medyasına göre hep bir üçüncü dünya diktatörlüğü olarak kalır. Bunu kanıtlamakta zorluk çekerlerse onu en kısa zamanda gerçekten bir diktatörlüğe çevirmek için ellerinden geleni yaparlar.
Sistem muhafızları kendilerinin de kabul etmek zorunda kaldıkları adaletsizlikleri ‘geçmişin kalıntıları’, ‘zorunluluklar’ şeklinde geçiştirip, zamanla düzeleceğini söylerler. Oysa bunlar sistemin ‘aksaklıkları’ değildir. Sistemin kendisi bu sorunları yaratmaktadır ve adaletsizlik sistemin gereğidir. Aklı başında olan her insanın anlayacağı gibi sistem bir bütündür, nasıl bir makinenin mesela bir otomobilin niteliği onun tek tek parçalarına bakılarak değil tümünden anlaşılıyorsa dünya sistemi de öyledir. Motorundan egzozuna, kaportasından elektrik sistemine kadar otomobil nasılsa, BM Güvenlik Konseyi’nden Birmanya’daki Müslümanı ezen yapıya kadar dünya sistemi de aynı bütünlük içindedir.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üç sözcükten oluşan kısa bir cümlesi sisteme karşı haklı bir isyandır: ‘Dünya 5’ten büyüktür’. İşte bu cümle ona karşı kurulan ittifakın da temelidir. Başta CHP yönetimi ve akıl hocaları Fethullahçılar olmak üzere Erdoğan karşıtı grubu bir arada tutan ortaklık ABD jandarmalığındaki dünya sisteminden yana olmalarıdır. Türkiye halkının, İslam dünyasının ve ezilenlerin Erdoğan’ı desteklemesinin nedeni de budur.
Erdoğan sistemin dışından gelmiştir ve sisteme eleştiri getirmektedir. Zaten sistemin içinden gelenler sisteme karşı dik duramaz. Sistemin dışından gelenler sistemi eleştirip kendi köklerine, kökenlerine sadık kalırlarsa baş düşman ilan edilirler. Tıpkı Erdoğan’a yapılan gibi.
‘Dünya sistemi’ teorisini dünyayı ve toplumu anlamak, açıklayabilmek ve değiştirmek için toplumsal değişim metotlarının sentezini yapan Amerikalı düşünür Wallerstein ve arkadaşları bulmuştur. Termodinamikteki gelişmelerden ve İlya Prigogine’in teorilerinden yararlanan bu analizcilere göre, bu sistemin en fazla 40 yıl ömrü kalmıştır. ABD hegemonyası özellikle 2009’dan itibaren can çekişmektedir. Erdoğan’ı çelmelemek için her türlü melaneti yapan ve özellikle Batı medyasını etkilemek için ‘adrese teslim’ eylemler düzenleyen, bu amaçla çocukları, kadınları, masum yurttaşları kullananlara bir uyarım var: Boşuna zahmet etmeyin sizi ABD kurtaramaz, yardımınıza da gelmez, gelse de bir şey ifade etmez. Bu tohum bir kez atılmıştır, yeryüzünün her köşesinden fışkıracaktır. Dünya 5’ten büyüktür.

<p>İstanbul  Atatürk Havalimanı'nda dev bir eser hayata geçiyor. Türkiye'nin en büyük millet  bahçes

Akşam TV en büyük millet bahçesinden canlı yayında

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı