• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
25 Ekim 2014 Cumartesi

34 yıldır süren savaşta düşman kim?


Savaş yeni başlamadı. Sınırlarımızın hemen yanı başında 34 yıldır bombalar yağıyor, milyonlarca insan ölüyor, rejimler yıkılıyor, sınırlar değişiyor. Bu kadar yıldır ülkemiz sanki başka bir kıtadaymış gibi davrananlar gözlerini bu gelişmelere kapadılar. Halbuki başta Kobani olmak üzere son dönemde yaşadığımız bütün olaylar bundan 34 yıl önce başlayan bir sürecin devamıdır.
Hatırlayalım: 1979’da İran devrimi oldu. Amerikancı yönetim yıkıldı. Bu devrim, sadece bir mezhebe ait de olsa Müslümanların kendi haklarına sahip çıkışlarının ve bölgedeki genel uyanışın bir ifadesiydi. Gafil avlanan küresel güçler toparlanıp tepki verdiler. Laikliğin bekçisi olarak lanse edilen Irak diktatörü Saddam, ABD’nin desteğiyle 22 Eylül 1980’de İran’a saldırdı ve topraklarına girdi.
Hatırlayalım: Birleşmiş Milletler o zaman da ateşkes çağrısı yaptı. Fakat tabii Irak’ın geri çekilmesini talep etmedi! Bu savaş 10 yıl sürdü. Açıklanan resmi ölü sayısı 1 milyon İranlı ve 500 bin Iraklı idi. Küresel kapitalizm, Saddam’a mali destek sözü vermişti ve kitlesel imha silahları sağlamıştı. Ülkesi savaşta tarumar olan ve aşırı borçlanan Saddam faturayı masaya koyunca bu kez Körfez savaşı başlatıldı. Savaş harcamalarına karşılık olarak Kuveyt petrolünü isteyen Saddam’ı ABD destekler görünüp tuzağa düşürdü. 1990 ila 1991 yıllarındaki cereyan eden bu savaşta ölen Iraklıların sayısı iç savaşla beraber 1 milyona yaklaştı. Irak’ta ambargo ve izolasyon döneminde, yüz binlerce çocuk can verdi.
Hatırlayalım: Yeni bir perde 20 Mart 2003’te bu kez Irak’a doğrudan askeri müdahale ile açıldı. ABD daha önce bizzat kendisinin temin ettiği kitle imha silahlarının varlığı gerekçesiyle saldırdı. Ağır bombardımanla birinci aşaması2 ay süren Irak savaşı dört aşamada cereyan etti. ABD’nin 2009’a kadar süren kesin varlığı, 2009’dan itibaren geri çekilmesi ve 2014’deki dönüşü. Bu savaşın sivil kayıp sayısı iç savaş dahil 2 ila 3 milyonu bulmaktadır. Batılı kaynaklar bile 1 buçuk milyon ölümden söz ediyor. Ancak savaş devam etmektedir ve buna 2011 yılından beri 350 bin kişinin rejim tarafından öldürüldüğü Suriye iç savaşı da eklenmiştir.
1979’dan beri ülkemizde yaşadığımız olaylar bu gelişmelerden ayrı değildir. Hatırlayalım:
İran Devrimi’nden hemen sonra Gülen grubunun ilk yayını Sızıntı’nın çıkması. 12 Eylül darbesinden 10 gün sonra Irak’ın İran’a saldırması. İran rejimi karşıtı Halkın Mücahitleri adlı örgütün İran’a yerleşmesi, aynı anda PKK’nın İran müttefiki Suriye’nin himayesine girmesi. 1990’da Suriye dahil Arapların ABD yanında Irak’a askeri olarak saldırdığı ilk savaşta Türkiye’nin tüm zorlamalara rağmen Müslüman komşularına karşı silah kullanmaması, ABD’nin Türkiye’de ilk hayal kırıklığı. Başta Özal’ın ölümü olmak üzere tüm kanlı ve faili meçhul olayların 1993 yılında yoğunlaşması. Polis teşkilatı ve yargının F-tipi grubun eline geçmesi süreci ve aydın cinayetleri kampanyası, ordunun siyasal hayattan tasfiyesi döneminin açılması. Bunların ardından gelen İslam ve Arap düşmanlığının topluma kabul ettirilmeye çalışıldığı 28 Şubat dönemi.
ABD’nin Irak müdahalesi öncesi politik ve ekonomik manipülasyonun zirve yaptığı dönem. 2003’te tezkerenin reddi ve ABD’nin ikinci hayal kırıklığı, sonraki dönemde askeri bürokraside tasfiye. Paralel yapının 2009’a kadar kefil olduğu AK Parti hükümetine tavır alması. Hükümete ulusalcı ve üniter devletçi bir çizgiden muhalefet edenlerin 2009’la beraber liberal ve PKK destekçisi noktaya kaymaları. Gelişmeleri hatırlamak bile şu soruyu sorduruyor: Peki 34 yıldır süren bu savaşta düşman kim? Yine hatırlayalım: Türkiye 1639’dan beri hiçbir Müslüman devletle çatışmamıştır, 34 yıldır da savaşa girmemek için direnmiştir. Birbirine kırdırılan ve üzerlerine bombalar yağdırılan bölge insanının tek umudu Türkiye’dir. Umut Türkiye’nin gücünde ve diplomasisindedir. Türkiye’nin bugünkü iç sorunlarını ve gelecek perspektifini bu çerçeveden koparmak imkansızdır.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi