• $17,9643
  • €18,4973
  • 1032.51
  • 2876.44
24 Haziran 2014 Salı

10 Ağustos Sevr’in yıldönümünde neden İhsan’ın oğlu?

Mustafa Sabri de aynen Ekmeleddin İhsanoğlu gibi bir Müslüman’dı. Ayrıca şeyhülislamdı. Ama Sevr anlaşmasını destekleyerek ülkemizin bağımsızlığına ihanet etti. CHP-MHP çatı adayının babası İhsan da onun hizmetinde biriydi. İmanlı Türkiye halkı İstiklal Savaşı’nı kazanınca İhsan efendi, hocası Mustafa Sabri ile birlikte Mısır’a kaçtı.
Başka yerden değil, Diyanet’in İslam Ansiklopedisi’nden yazıyorum, işte ‘Mustafa Sabri’ maddesinden satırlar:
‘...Yeniden teşkil edilen Damad Ferid Paşa kabinesinde tekrar şeyhülislâmlığa getirildi ve Şûrâ-yı Devlet reisliğine vekâlet etti (1920). Sevr Antlaşması’nın şartlarını görüşmek üzere padişah tarafından toplanan Şûrâ-yı Saltanat’a katıldı ve antlaşmanın imzalanmasını savunanlar arasında yer aldı. Ayrıca Anadolu’daki Millî Mücadele hareketine karşı tedbirler alınmasını önerdi ve teklifi kabul edilmeyince görevinden istifa etti (Eylül 1920).
‘Cumhuriyet’in ilânından sonra oğlu İbrahim’le birlikte 150’likler listesine alındı, tutuklanacağı sırada ailesiyle beraber İskenderiye’ye gitti, oradan Kahire’ye geçti (1922). ...Mustafa Kemal Paşa’ya ve hükümetine muhalefet edip yurdunu terk ettiği için Mısır’da tepkiyle karşılandı, İskenderiye ve Kahire sokaklarında sözlü sataşmalara uğradı ve Mısırlı gazetecilerce alaya alındı... ‘
CHP-MHP sözcüleri, çatı adayının babasının din öğrenmek için Mısır’a gittiğini söylüyorlar. Doğru değildir. Mustafa Sabri’yle beraber kaçmıştır. İhsanoğlu da babasının İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif’le arkadaş olduğunu söylüyor. Olabilir. Ama babasının İstiklal Savaşı düşmanı Mustafa Sabri ile yoldaşlığını ve mezarlarının bile yan yana olduğunu neden açıklamıyor? Ve bizzat kendisinin Mustafa Sabri’nin dizinin dibinde yetiştiğini niçin söylemiyor?
Elbette bir kişi babasının yanlışlarından sorumlu tutulamaz. Ama İhsanoğlu’nun ömrü boyunca Suudilerin adamı olarak kalması, Mısır’da Sisi’nin ABD ve İNGİLİZ yanlısı darbesini açıkça savunması ve İslam Teşkilatı’nda görev yaparken sistematik biçimde ABD ve İNGİLİZ politikalarına destek vermesi babasının yolunda olduğunu gösteriyor. Yok, ‘babam başka ben başka’ diyorsa Mehmet Akif’le aile dostluğu söylemini bir yana bırakıp ‘redd-i miras’ yapması, çıkıp dürüst bir Müslüman gibi ‘babam Sevr’i destekledi, İstiklal Savaşı’na karşı çıktı, hata yaptı’ demesi gerekir. Demediği sürece ne onu, ne de onu aday gösterenleri Mehmet Akif kalkanı bile kurtarır.
Bir Bermuda şeytan üçgeni var. Yeniden ihanetin ruh üçüzleri. Bu üçgenin bir kenarında Kılıçdaroğlu, bir kenarında Bahçeli, birinde de Pennsylvania var. 10 Ağustos 1920’de imzalanmış olan Sevr’in yıldönümüne rastgelen seçimde, ne tesadüf ki Sevr’i destekleyen bir ekipten gelen biri bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanlığına aday gösteriliyor. Üstelik de Başbakan Erdoğan’ın yeni bir ulusal kurtuluş savaşından söz ettiği dönemde.
Ama ben CHP-MHP’yi değil, küresel sermayenin karar alıcılarını kutluyorum (!).
Sayın baylar: Bir istihbarat örgütü olarak, Sevr Antlaşması’nın 94’üncü yıldönümünün ‘tam gününde’ yapılacak seçimlerde, Türkiye’ye cumhurbaşkanı adayı olarak böyle birini empoze ederken kim bilir ne kadar eğlenmişsinizdir. Tıpkı gizli operasyonlarınızda kullandığınız Herkül uçağının ismini Pennsylvania’daki yaşlı ve yorgun şahsa verdiğiniz gibi. Siz Türkiye halkıyla dalga mı geçiyorsunuz?
***
Bize de, 12 yıldır halkın ensesinde ‘ulusalcılık ve laiklik’ bozası pişiren baronlar ve kuklalarla dalga geçme hakkı doğuyor. Attila İlhan üstattan esinlenen bir alegori ile:
Ne Kemalistler gördüm, zaten yoktular. Miting yaparlardı ilkbaharla bir. Gururları okşanır, sanki çocuktular. Cumhuriyet desem gözleri sislenir.
Ne Kemalistler gördüm zaten yoktular. Böyle bir Kemalistlik görülmemiştir. Hayır sanmayın ki Kemalizm'i unuttular. Hâlâ ara sıra tvitleri gelir.
Gerçek değildiler birer umuttular. Eski bir şarkı belki bir şiir. Sanki gökyüzünde bir buluttular. Nereye kayboldular şimdi kim bilir?

<p> </p>

6'lı masa paralel bir YSK mı oluşturdu?

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...

Tom Cruise hayranlarına müjde! Müzikal film projesine hazırlanıyor